Gebelik Öncesi Sağlık Kontrolü

Sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bebekler için bir kaç ipucu vereceğiz.

Gebelik Öncesi Sağlık Kontrolü

Fiziksel ve duygusal olarak gebe kalmaya kendinizi hazır hissediyorsunuz, doktor kontrolü ile ilerlemenizde yarar var. Doktorunuza ilk olarak kendi ve partnerinizin sağlığı ve alışkanlıklarınız hakkında uzun ve detaylı bilgiler vermeniz, doktorunuzun sizin hakkınızda fikir sahibi olması ve uygulayacağı yöntemler konusunda ona yol gösterecektir.

Kullandığınız maddeler (sigara – alkol – uyuşturucu) , almak zorunda olduğunuz hap vb. sağlık ürünleri, hastalıklarınız, kalıtımsal sıkıntılarınız, psikolojik olarak gebeliğe hazır olup olmadığınız hakkında fikirler vermeniz vb. konularda doktorunuz sizlere sorular yöneltmesi gerekmektedir. Siz ne kadar çok bilgi verirseniz o kadar sağlıklı geri dönüşler alabilirsiniz.

Cinsel ilişkinizdeki detayları da doktorunuz ile rahatça paylaşabilmelisiniz çünkü cinsel isteksizlikler de gebelik önünde önemli engellerden biridir.

Jinekolojik Geçmiş

Sağlığınız hakkında, adet dönemleriniz hakkında doktorunuza bilgiler veriniz. Adet dönemlerinizin takvimini tutmuyorsanız, bir an önce takvim tutmaya başlamanızı önerebiliriz. Gebe kalmayı düşündüğünüz zamana kadar nasıl korunduğunuzu yani doğum kontrolünü nasıl yaptığınız hakkında da doktorunuz ile bilgi paylaşımında bulunun. Doğum kontrolü hakkında da yakın zamanda bir makale ele almayı düşünüyoruz. Doğum kontrolü için kullandığınız yöntemler de gebelikte kısmen gecikmenize neden olabilir. Bu konuda doktorunuz da bilgi verebilir.

Obstetrik Geçmiş

Daha önceki hamilelik durumunuz hakkında da doktorunuz bilgi isteyecektir. (Kürtaj, Düşük, Dış Hamilelik gibi) Dış hamileliği yaşayan bireylerin hamile kalma süresi daha uzun vadeye yayılabiliyor. Düşük vb. durumlar yaşanmışsa kromozom testi uygulanmalı ve düşüğün nedenleri araştırılmalıdır, sağlık sorunları ele alınmalıdır.

Tıbbi Geçmiş

Anne adayının diğer sağlık sorunlarının ele alınması hem anne sağlığı hem bebek sağlığı açısından da önem arzeder. Astım, bronşit, diyabet, yüksek tansiyon, kan pıhtılaşması bozuklukları ve troid hastalığı.. Eğer kronik rahatsızlıklarınız var ise uzman doktorunun tavsiyeleri ile gebelik seçeneğinizi değerlendirin.

Sürekli kullanmak zorunda kaldığınız ilaçlar hem gebelik öncesi, hem de gebelik sonrası önem arzediyor, dozunun hamilelik öncesinde ve hamilelik sonrasında ayarlanması gerekiyor. Daha önceden ameliyat olan, anestesi ile sıkıntısı olan kişilerin de bu tip sıkıntılarını doktorlarına iletmeleri gerekmektedir.

113 gösterim

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

1
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

[…] sonraki makalemizde ele aldığımız “gebelik öncesi sağlık kontrolü“ başlığını bu makalede kısaca değinelim. Anne adayı vücudunun hamileliğe hazır […]WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com