Yumurtlama Döneminin Tahmini

Hamile kalmanın mümkün olduğu dönemi belirlemek için yuumurtlama dönemini bilmek önemlidir.

Yumurtlama Nedir?

Yumurtalıktan bir yumurta bırakılması olarak tanımlayabileceğimiz yumurtlama dönemi, adet döngüsünün bir parçasıdır. Bırakılan yumurta sperm tarafından döllenirse hamilelik gelişebilir. Ancak yumurta döllenmemiş olarak kalırsa, parçalanır ve adet döneminde vücuttan atılır.

Yumurtlama genellikle 28 günlük bir adet döngüsünün 14. günü civarında meydana gelir. Ancak, herkesin adet döngüsü tam olarak 28 gün sürmeyebileceği için yumurtlama zamanı da değişebilir.

Genel olarak yumurtlama, döngünün orta noktasından dört gün önce veya dört gün sonra gerçekleşir.

Bu dönemlerde yapılan seksin sıklığı gebe kalma olasılığını yükseltecektir. Buna paralel olarak yumurtlama dönemi, %100 tahmin edilememektedir.

Yumurtlama Dönemi Belirleme Yolları

Anne adayının en doğurgan olduğu dönemleri bilmek, hamile kalmak veya korunma konusunda yardımcı olacaktır. Doğurgan yumurtlama dönemlerini belirlemek ve takip etmek için kullanılabilecek güvenilir bir kaç temel yöntem mevcuttur.

Takvim Yöntemi

Adet döngüsü düzenli olan kadınlarda yumurtlama, adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. En basit olarak bu şekilde hesaplanabilir.

Adetinizin başladığı günden itibaren yaklaşık 14 gün sayarak bu dönemi tespit edebilirsiniz. Bu günden 2-3 gün öncesinde 2-3 günde bir seks yapmak gebelik şansınızı artıracaktır.

Bazal Vücut Isısı Yöntemi

Bazal vücut ısısı, kişinin sabah uyanır uyanmaz kalkıp harekete geçmeden önceki vücut sıcaklıdır.

Normal şartlarda bir kadının bazal vücut ısısı yumurtlama nedeniyle az oranda artar. Bu sıcaklık artışının birkaç ay boyunca günlük olarak kaydedilmesi ile en doğurgan günleri tahmin etmek mümkündür.

Salgılanan progesteron hormonu nedeniyle vücut ısısı 0, 2 C ile 0, 5 C arasında yükselir. Bu ısı artışından sonraki üç gün içinde yumurtlama gerçekleşir.

Sıcaklığın en üst noktaya ulaştığı günde 2-3 gün öncesi ile yumurtlamanın gerçekleştiği andan 1 gün sonrasına kadar hamile kalma olasılığı en yüksek dönemdir.

Servikal Mukus Yöntemi

Yumurtlama döneminin yaklaşmasıyla birlikte vajinada mukus miktarı artar. Servikal Mukus Yöntemi ile ay boyunca rahim ağzında yer alan akıntıda görülen değişiklikleri takip ederek yumurtlama dönemi belirlenebilir.

Beyaz veya sarı tonlarda, bulanık ve yapışkan özellikte olan bu mukus yumurtlamadan hemen önce en fazla seviyeye çıkar. Bu dönem kadının en doğurgan olduğu zaman olarak düşünülebilir. Bu dönemin başlamasından sonra yaklaşık 4 gün kadar doğurganlık üst seviyededir.

Hormon Düzeyi Kiti

Hormon düzeyinin testi ile yumurtlama dönemi hesaplayabilirsiniz. En yaygını hormon testi, idrar testi olarak yapılır. Tükürük testi olarak da bu kitlerden mevcuttur.

Gebelik için iki tür kit de size seçenek sunacaktır. Reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilen bu kitlerin kullanımı hakkındaki bilgiyi eczanenizden alabilirsiniz. Kullanım kitapçığını da okuyabilirsiniz.

Hafif Kramplar

Bazı kadınlar yumurtlama dönemlerinde hafif kramp, karın ağrısı ve zaman zaman da bel ağrısı şikayeti çekebilirler. Bu yumurtlama ağrısı olarak düşünülebilir.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com