Yumurtlama Döneminin Tahmini

Yumurtlama Nedir.?

Eğer yumurtalıkların birinden bir yumurta bırakılır ve bu yumurta sperm tarafından rahim içinde implantlar tarafından döllenirse, müjde hamilesin.! 🙂 Yumurtlama bu yumurtalıkların yumurta bırakması olayıdır.

Bu dönemlerde yapılan seksin sıklığı gebe kalma olasılığını yükseltecektir. Buna paralel olarak yumurtlama dönemini %100 tahmin edilememektedir. Makalemizde en muhtemel zaman tahmin edilmeye çalışılan yöntemleri ele alacağız. Buna göre seks zamanınızı da dizayn ederek gebelik olasılığınızı artırabilirsiniz. Seks Zamanı ile ilgili bir makale de ilerleyen dönemlerde yazılacaktır.

Takvim Yöntemi

Adetleri düzenli olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. En basit bu şekilde hesaplanabilir. Adetinizin başladığı günden itibaren yaklaşık 14 gün sayarak bu dönemi tespit edebilirsiniz. Bu günden 2-3 gün öncesinde 2-3 güne bir seks yapmak gebelik şansınızı artıracaktır. Burada şunu da belirtmekte yarar var. Günlük yapılacak seks sperm sayısını azaltacağı için en az 2 günde bir seks önerilir.

Kit

Bu dönemi belirleyici kit (OPK) hormon düzeyinin testi ile de bu dönemi hesaplayabilirsiniz. En yaygını idrar testi olarak yapılır. Tükürük testi olarak da bu kitlerden mevcuttur. Gebelik için iki tür kit de size seçenek sunacaktır. Reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilen bu kitlerin kullanımı hakkında bilgiyi eczanenizden alabilirsiniz. Kullanım kitapçığını da okuyabilirsiniz.

Grafik Takibi

Bir kaç döngüsel bazal vücut sıcaklığının (BBT) ve servikal mukus ince değişiklikleri takip edebilirsiniz. Bu grafiği tutmanız sizin için yardımcı olacaktır.

Sizin BBT 24 saat içindeki en düşük vücut sıcaklığınızdır. Her gün sabah özel bir termometreyle vücut sıcaklığınızı ölçük not etmeniz gerekmektedir. Yumurtlama döneminden 1 gün sonra sizin vücut sıcaklığınız 1 derece artış gösterecektir. Bu sıcaklık artışı bir sonraki döneme kadar sürecektir.

Servikal mukus, iç çamaşırınızdaki vajinal akıntıdır. Ayın çoğunda bu akıntı hem çok az hem de yapışkan olabilir. Ama yumurtlama döneminden hemen önce bu akıntı hem fazlalaşacaktır hem de dokusu değişime uğrayacaktır. Bu da gözlemlenebilir.

Hafif Kramp’a Dikkat Edin

Bazı kadınlar yumurtlama dönemlerinde hafif kramp, karın ağrısı ve zaman zaman da bel ağrısı şikayeti çekebilirler. Bu yumurtlama ağrısı olarak düşünülebilir. Yukarıda belirttiğimiz grafik takibi için bu ağrıların not alınması da önem arzeder.

143 gösterim

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

1
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

[…] Bu da bir başka makale konusu olmak zorundaydı ve bu makaleyi yazdık, bu konuda geçiştirilemeyecek kadar önemli bir husus. O yüzden sadece bu kalemin olduğunu da burada belirtelim. Detayını şu makalemizde görebilirsiniz. Yumurtlama Döneminin Hesaplanması […]WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com