Yeni Doğan Bebeğin Ağlama Nedenleri

Yeni Doğan Bebeğin Ağlama Nedenleri

Bebekler sıkıntı yaşadıkları her durumda ağlamaya başlarlar. Bir bebeğin ağlamasının tek bir anlamı vardır. O da sizden yardım istemesidir. Bebeğin ağlama nedenleri arasında ciğerlerini geliştirmek de vardır. Fakat bebekler genelde fiziksel nedenlerden dolayı ağlarlar. Yorgun ya da aç olduğunda, çok fazla gürültü olduğunda, korktuğunda, altını kirlettiğinde bir bebeğin ağlaması normaldir. Konuşmayı henüz bilmedikleri için kendilerini ağlamaya ve seslerini o şekilde duyurmaya odaklanmışlardır. Anneler zamanla bebeklerinin neden ağladıklarını anlarlar. Açlık ağlaması ile yorgunluk ağlaması birbirinden farklılık göstermektedir. Bebekler en çok 3 – 6 haftalıkken ağlarlar. 12 – 16 haftalık olduklarında ise ağlamalarında azalma görülür. Bebekler büyüdükçe oyun alanları da arttığı için buna bağlı olarak ağlamaları azalır.

Bebek Ağladığında Ne Yapmak Gerekir?

     Anne ve babaları en zorlayıcı şey bebek ağlamalarıdır. Anne ve babalar bebekleri ağladığında panik ve endişe yaşarlar. Bu paniğin nedeni bebeklerinin henüz neden ağladığını çözememiş olmalıdır. Bebeklerinin korktuğu, üzüldüğü için ağladığını düşünen anne babalar tamamen duygusal düşünmektedirler. Bebek neden ağlar Sorusuna cevap vermek için bebeğin gelişimlerini gözden geçirmek gerekmektedir. Bebekler ilk 6 ay içinde memnuniyet ve sıkıntı durumlarından başka bir duygu yaşamamaktadırlar. Yani sonuç olarak bebekler duygusal nedenlerden dolayı ağlamamaktadır. Bebekler ağlayarak anne ve babalarıyla iletişim sağlarlar. Henüz konuşma becerisine sahip olmadığı için ve sadece ağlayabildiği için bebekler kendilerini ağlayarak ifade etmektedirler. Anne ve babalar aşırı duygusal düşünme yetisinden kurtulmalıdırlar.

Yeni Doğan Bebeğin Ağlama Nedenleri

Bebeklerin En Sık Ağlama Nedenleri

     Bebek sağlığı ağlamalarda önemli sebeplerden biridir. Açlık en sık ağlama sebeplerinden biridir. Bebeğin uykudayken irkilmesi, kucaktan indirilmesi, üzerindeki giysiyi çıkartırken rahatsız olması sık ağlama nedenlerindendir. Diş çıkarma dönemlerinde ya da isilik gibi rahatsızlıkları olduğu zamanlarda huzursuz oldukları için ağlayabilirler. Bebekler hastalıktan tutun da sevgi gereksinimine kadar pek çok sebepten dolayı ağlayabilirler.

Bebekler süt içerken mutlaka hava yutarlar. Bu hava bebekleri çok rahatsız eder. Biberonla beslenen çocuklarda daha sık görüldüğü gibi anne sütü alan bebeklerde de sıkça görülmekte ve bebekleri huzursuz edip ağlamalarına sebep olmaktadırlar.

Bir önceki Hamilelik İçin İdeal Yaş Aralığı makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com