Spiral

Spiral Nedir? 

Doğum Kontrol Yöntemlerinin En Uzun Koruyuculu Yöntemi

B sorunun cevabı çoğu kadın tarafından bilinmemektedir. Uzun süre etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Rahim içine yerleştirilen T şekline benzeyen plastik bir parça olarak adlandırabilir. İşleyişi türüne göre değişmektedir.

Ne İşe Yarar?

Temel olarak tüm spiraller rahim içine yerleştirildikten sonra vücudun verdiği tepkiyle gebeliği önler. Vücut spirali yabancı bir madde olarak algılar. Bölgede iltihabi reaksiyon oluşturur. Bu tepki spermleri etkisiz hale getirir. Döllenme gerçekleşmişse de yumurtanın rahim duvarına tutunmasını engeller. 5 ila 10 yıl rahim içinde durabilir. Bu süre spiralin  türüne ve markasına göre değişkenlik gösterebilir. Uygun olan spirali seçmenizde doktorunuz size yardım eder.

Nasıl takılır? 

Taktırmak isteyen kadınlar jinekologlarıyla mutlaka görüşmelidir. Muayeneler sonunda takılması uygun görülürse doktor tarafından uygun spiral seçilmelidir.  Takmak oldukça basit bir işlemdir. Çoğunlukla adetin 3. günü yerleştirilir. Ayrıca doğum veya kürtaj sonrası da takılabilir.

Yerleştirilmeden yaklaşık 30 dakika önce ağrı kesici alınır. Diğer operasyonlarda olduğu gibi aç kalma gibi önlemlere gerek yoktur. Çünkü spiral yerleştirme işleminde anestezi hastaya yapılır. Antibiyotik kullanılmasının da herhangi bir yan etkisi olmaz.

Spiralin takılması için öncelikle rahim ağzı görüntülenir. Bölge temizlenir ve rahim düz bir konuma getirilir. Böylece rahmin boyu ölçülür.

Bunların sonunda sıra spiralin yerleştirilmesine gelir. Ucu pamuklu tahta bir çubuk sayesinde rahim içine yerleştirilir. T şeklindeki spiralin üst çizgisi rahim tavanına dayandırılır. Bu spiralin oynaması engellemek içindir. Bu işlem sonunda spiralin yerleşimi ultrasonla kontrol edilir.

Nasıl çıkarılır?

Spiralin çıkarılması kolay ve ağrısızdır.

Spiralin ucunda rahim ağzından sarkan ufak bir ip çekiliyor. Spiral oynamış veya ipi rahim içine kaçmışsa işlemi biraz uzatabilir. Böyle bir durumda rahim açılıyor; özel aletlerle spiral yerinden çıkarılıyor. Bu işken sırasında da korkmaya gerek yoktur son derece basit ve ağrısızdır. Spiralin çıkarılmasının en sağlıklı olduğu dönem regl dönemidir.Fakat bazı durumlarda spiralin, rahme yapışmış gibi durumlar meydana gelebiliyor. Bu durumlar meydana geldiğinde spirali çıkartmak için özel yöntemler kullanılır. Spiral taktıran ya da taktırmak isteyen kadınların çıkarırken meydana gelecek durumlardan korkmasıyla bu yöntemden uzak durmaları büyük bir hatadır. Zira spiral taktırmak bazı durumlarda ağrıya neden olsa da spirali çıkarmak ağrıya yol açmamaktadır.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com