Sezaryen Doğum Sonrası Öneriler

Sezaryen doğum sonrası öneriler

Vajinal yoldan yapılması çeşitli gerekçelerle mümkün olmayan doğumun, karın bölgesine atılan kesi sonrası, cerrahi müdahale yapılmak sureti ile bebeğin dışarı çıkarıldığı doğum türüne sezaryen doğum denilmektedir. Normal doğuma göre çok daha kısa sürede gerçekleşen sezaryende anne ve bebeğin taburcu olma süresi daha geç olmaktadır. Bu doğum türü normal olmayan yöntem olması nedeni ile biraz daha farklı dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Normal doğum esnasında anne adayının bayıltılması söz konusu değilken sezaryen doğumda lokal ya da tam olarak annenin bayıltılması gerekmektedir.  Nitelik olarak bir ameliyat işlemi olduğu için de iyileşme süreci, normal doğuma göre uzun bir süreç almaktadır.

sezaryen doğum

Bebeğe yönelik yapılması gerekenler

Bebeğinizin normal doğum işlemine göre çok daha sık emzirilmesi gerekmektedir. Bunu sebebi normal yoldan olan doğumlarda anne sütünün fizyolojik olarak hazır olması ve bebeğe yetecek miktarda gelmesinden kaynaklanmaktadır. Sezaryen doğumda vücut, doğum yaptığının farkında değildir ve bebek için gerekli olan sütü yeterince salgılamaz. Bunu aşmanın yolu da bebeğin sıklıkla emzirilmesi ile mümkündür. Bebek emdikçe süt bezleri uyarılır ve daha çok süt gelir. Bebeğinizin emdiği süreçte kesinlikle annenin meme bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. İlk defa anne oluyor iseniz bebeğinizi doğru pozisyonda tutarak emzirmenizi zorunlu kılar keza, yanlış emzirme hem sütünüzün azalmasına hem de çocuğunuzun aç kalmasına sebebiyet verebilir.

Anneye yönelik yapılması gerekenler

Anneye yönelik sezaryen doğum sonrası öneriler kısmında ilk tavsiyemiz dikişlerinin bakımına dikkat etmesidir. Doktorunuz tarafından belirtilen süre boyunca su ile temas etmemesi gerekir. Bebeğinize gereken özeni gösterebilmeniz ve erken iyileşmeniz için dinlenmenize dikkat etmelisiniz. Doğum sonrası meydana gelen kilo ve sarkıklardan kurtulmak için sizi yormayacak şekilde yürüyüşler yapmalısınız. Günlük 25-30 dakika hafif tempodaki yürüyüş sizi yormayacaktır. Vajinal bölgeden gelen akıntıların vücuttan atılması normal bir olaydır bu nedenle tampon kullanılmaması gerekmektedir. Doğum sonrası iyileşme durumuna göre 4-6 haftalık süre boyunca cinsel aktivitede bulunmamalısınız. Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Süt yapıcı besinleri sıkça tüketmelisiniz. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com