Neden Folik Asit?

Gebe kalma ihtimali ve hamileyken de bu folik asit‘in kullanılması çok önem arz etmektedir.

(Spina bifida gibi), spinal kord ciddi doğum kusurlarına ve (örneğin, anansefali gibi) beyin – folik asit sinir tüpleri bozukluklarını (NTD) önlemeye yardımcı olur.

Nöral tüp defektleri bir çok kadın hamile olduğunu anlamadan çok erken meydana gelir. Bu yüzden gebeliği düşünen anne adayının bu düşüncesine paralel folik asit alımına başlaması önem arzetmektedir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) folik asidin önerilen günlük dozunu; gebe kalmadan en az bir ay önce başlanması ve gebeliğin ilk üç ayına kadar yükselen bir oranda alınması gerekliliği, nöral tüp defekti bebeklerinin riskini azaltması açısından önemli olduğunu bildiriyor.

Bazı araştırmalar folik asit bu tür yarık dudak, yarık damak ve kalp kusurlarının belli türleri gibi, aynı zamanda bebeğinizin diğer kusurlarınının oluşma riskini düşürmeye yardımcı olabileceği düşündürmektedir. Ayrıca preeklampsi , hamile kadınların yaklaşık yüzde 5 etkileyen ciddi tansiyon rahatsızlığının da riskinini azalttığı düşünülmektedir.

DNA – Genetik Harita ve Hücrelerin Temel Yapı Taşı için Önemli

Vücudunuz normal kırmızı kan hücrelerinin yapımı ve anemi türü önlemek için yine bu tür besin ihtiyacı var. Bu üretim, onarım ve işleyişi DNA’nın, genetik harita ve hücrelerin temel yapı taşı için de önemlidir. Yeterince folik asit alınması plasenta hızlı hücre büyümesi ve gelişmekte olan bebek için özellikle önemlidir.

Folik Asit İhtiyacı Ne Kadar?

Bu durumu doktor kontrolünde netleştirmeniz önem arzediyor, biz yine de genel bilgiler verelim.

Bebeğinizin nöral tüp defektine yakalanma riskini azaltmak için, uzmanlar hamile kalmaya kara vermiş anne adayının çalışmalara başlamadan önce en az bir ay öncesinden, günde 400 mikrogram (mcg) folik asit almasını önerilir.

ABD’de gebelik yarısı plansız olduğu için CDC, Amerikan Halk Sağlığı Servisi, March of Dimes, Kadın Doğum Uzmanları Amerikan Koleji (ACOG) ve diğer uzmanlar şiddetle çocuk yapmaya karar vermiş anne adaylarının her gün 400 mcg alması gerektiğini savunur.

Böyle Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri gibi bazı gruplar, hamile anne adayları için de günde bir kez mcg en az 600 alımını önerir.

Eğer yeterince aldığınızdan emin olmak için multivitamin takviyesi etiketini kontrol ediniz. Eğer uygun değilse farklı markalardan alabilirsiniz, (Aynı gün içinde birden fazla multivitamin asla alınmamalıdır.)

Eğer reçeteli götürüyorsanız prenatal vitamin , muhtemelen folik asit 800 ila 1000 mcg içerirler. Yine, etiketi kontrol edin.

Sağlık kuruluşu size tavsiyede sürece folik asitin günde 1000’den fazla mcg almayın. Eğer bir vegansanız,  veganlar B12 vitamini eksikliği olan ve zor olduğunu eksikliği tanısında yapacak çok fazla folik asit alma riski vardır.

Ne zaman fazladan folik asit gerekebilir.?

Obez kadınlar nöral tüp defekti ile bebek sahibi olmaya daha yatkın görünmektedir. Önemli ölçüde kilolu iseniz gebe kalmadan önce doktora görününüz. Doktorunuz size günlük folik asit ölçüsü olarak 400 mcg’den fazla almayı tavsiye edilebilir.

Daha önceden nöral tüp defekti ile bir bebek sahibi olmuş iseniz büyük olasılıkla günlük olarak 4.000 mcg almaları tavsiye edilebilir. Tekrar gebe kalmaya karar verdiğinizde doktorunuz ile birlikte hareket ediniz.

Eğer ikiz bekliyorsanız yine sağlık kuruluşu size günde 1.000 mcg almanızı önerebilir.

Bazı insanlar genetik çeşitliliği – daha zor folat ve folik asit işlemeye getirir – metilentetrahidrofolat redüktaz (MTHFR) mutasyon olarak da bilinir. Eğer bu mutasyona sahip ise anne adayı yine doktorunuzun kontrolünde folik asit miktarınızı belirlemeniz gerekmektedir.

Diyabetik olan veya belirli antiepileptik ilaçlar alıyorsanız kadınlar da NTD ile bir bebek sahibi daha olasıdır. Bu durumlardan biri sizin için geçerliyse, yine gebelik çalışmalarına başlamadan önce doktorunuzla paslaşmanızda fayda vardır.

Folik Asit Gıda Kaynakları

Gıda üreticileri bu tür kahvaltı gevrekleri, ekmek, makarna, pilav olarak zenginleştirilmiş tahıl ürünlerine folik asit eklemek için ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından gereklidir. Bazı zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler tavsiye edilen günlük miktarın yüzde 100’ünü içerir.

Her gün tam güçlendirilmiş tahıl tam bir porsiyon yemek bile, neye ihtiyacınız aldığınızdan emin olamazsınız (Bir kere, hububat eklenen sentetik besin kase altındaki süt sona eğilimindedir.)

Folik asit açısından doğal olarak zengin olan gıdalar pişirilerek tüketildiği için bu faydalardan uzak hale gelir. Bu ürünlerin tüketilmesi konusunda da çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz.

Eğer folat bakımından zengin gıdalar yerseniz yani bu ihtiyacınızın çoğunu giderebilirsiniz. İyi kaynaklar şunlardır:

  • mercimek
  • kuru fasulye, bezelye, ve kuruyemiş
  • avokado
  • Böyle brokoli, ıspanak, kara veya şalgam, bamya, Brüksel lahanası, ve kuşkonmaz gibi koyu yeşil sebzeler
  • narenciye ve meyve suyu

 

Folik Asit Eksikliği Belirtileri

Folik asit eksikliği belirtileri olarak; ishal, anemi , iştahsızlık ve kilo kaybı, zayıflık, dil ağrısı, baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve sinirlilik.

Az bir eksiklik söz konusu ise herhangi bir belirti görülmeyebilir ama bebeğinizin erken embriyonik gelişimi için en uygun miktarda elde edilemez.

Doktor kontrolünde hareket ediniz.

107 gösterim

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

1
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

[…] haftasında kullanılmaya başlanır. Hamile kalınmadan da kullanılması tavsiye edilmektedir. Folik Asit konusunu da başka bir makalede ele […]WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com