İkili tarama testi kaçıncı haftada yapılır?

İkili tarama testi kaçıncı haftada yapılır?

Gebelik esnasında bebekte meydana gelebilecek olan kromozom bozukluklarının araştırılması ve bir risk faktörünün ortaya konulduğu analiz sistemi, ikili tarama testi nedir sorusunun cevabı olarak karşımıza çıkmaktadır. Test sonucunda down sendromu ve Edwards sendromlarının olma riski araştırılmaktadır. Bu rahatsızlıklarda zekâ problemleri ya da organ bozuklukları söz konusu olmaktadır. Çoğu kişi ikili tarama testi ni çocuğun zekâ seviyesini ölçtüğü yönünde yaygın bir yanlış inanışa sahip ise de testin amacı zekâ geriliği olup olmama riskini belirler. Test gebeliğin 11 ve 14. Haftaları arasında yapılır. Anneden kan alınmak sureti ile riskler analiz edilir. Burada kesin bir sonuç değil ihtimal belirlenir.

Test sonucu ne işe yarayacak

İkili tarama testi ile % 65 oranında bir doğruluk payı elde edilmektedir. Buna ense kalınlığı testi de eklenirse, yani kombine test yapılır ise test sonucu % 85 oranında bir doğruluk ortaya koymaktadır. Ancak belirttiğimiz gibi bu sadece olasılıktır ve kesin bir bilgi anlamına gelmemektedir. Bu testleri yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Trizomi yani Edwards sendromu olan çocukların % 90 ı doğum esnasında ölmektedir. Bu nedenle anne hayatını riske atmamak için gebeliği erken sonlandırma kararı verebilme adına bu test ailelere bilgi sunmaktadır. Aynı şekilde down sendromlu çocukların erken tespit edilerek ailelerin psikolojik olarak baştan hazırlanması da önemli bir katkı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Test yaptırmamanın riski nedir

Testin zorunlu olmaması nedeni ile bazı aileler bu testleri yaptırmama yolunu tercih etmektedirler. Bu anlamda bazı risk faktörleri ile de karşılaşmaları söz konusu olabilmektedir. Bebeğinizde down sendromu riski olup olmadığının tespiti için en etkili yöntem hamilelikte ikili tarama testi dir. Ultrason veya diğer başka cihazlarla bunun tespiti mümkün olmamaktadır. Ancak Edwards sendromu için ikili test zorunlu değildir, ultrason ile de belirlenebilmektedir. Hamileliğin 11 ve 14. Haftaları arasındaki 3 haftalık süreçte ikili testi ihmal edenler veya sonradan fikir değiştirenler 16 ile 20. Haftalar arasında yapılabilecek olan 3lü ve 4lü testi yaptırma imkânına sahiptirler.

Bir önceki konumuz olan; Bebek Beşiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler makalemize göz atmanızda fayda var.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com