Hamilelikte Mide Yanması

Hamilelikte mide yanması için neler yapılmalıdır?

Hamile bireylerin sıklıkla yakındığı rahatsızlıkların başında mide yanması problemi gelmektedir. Nerede ise tüm hamile kadınların karşılaştığı bu problemde genel itibari ile bebeğe ve anne adayına herhangi bir riskli sağlık problemi yaratmasa da, uzun vadede huzuru kaçıran bir rahatsızlıktır. Asit reflüsü olarak da adlandırılan bu rahatsızlık türünde geniz ile göğüs kemiği arasında yakıcı bir etkide bulunur. Aynı zamanda bir ekşime hisse verir. Gebeliğin ilk anlarında başlayan bu şikayet son iki ayda ise hat safhaya ulaşır. Bebekle birlikte rahmin hacim artışı ve mide ile sindirim sistemine yapmış olduğu baskı organların rutin faaliyetleri yerine getirmesine engel olur.

Yanma ve ekşimenin sebebi nedir

Hamilelikte mide yanması 

Mide yanmalarının en büyük sebebi hormonlarda meydana gelen ani değişiklik ve dengesizliklerdir. Progestoron hormonu gebeliği kolaylaştırmak adına rahimde bulunan düz kasları gevşettiği gibi mide kapakçığının da gevşemesine neden olur. Bu durumda mide asidi yukarılara, yemek borusuna doğru çıkma eğilimine girer. Hamilelikte mide yanması özellikle son 2 ayda anne adaylarına daha fazla rahatsızlık verir. Bunun sebebi artık bebeğin doğuma yakın hale gelmesi, gelişiminin ve kilosunun üst seviyeye ulaşması, meydana getirdiği bası kuvvetin daha da artmasıdır. Normal durumlarda ayakta iken daha az olan bu şikayet, yatar pozisyonda iken daha da artar. Anne adayları bundan ötürü oturarak uyurlar.

Yanma hissi nasıl önlenir

Yemek alışkanlıklarınızı değiştirmek hamilelikte mide yanması şikayetinizden kurtulmanın ilk adımıdır. Öncelikle az ve sık yemeyi tercih etmelisiniz. Asitli ve kafein içeren içecekler ile kızartma türlerinden uzak durulmalıdır. Yatmadan önce yemek yenilmemeli ve sindirimin kolaylaşması için sakız çiğnenmelidir. Yemekle aynı anda bol sıvı tüketilmemeli. Doktor kontrolünde mide asit düzenleyici ilaçlar kullanılabilir. Ancak kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan mide ilaçları kullanılmamalıdır. Sigaradan kesinlikle uzak durulmalı, bol giyecekler tercih edilmelidir. Mide yanmasına en iyi gelen doğal çözüm ılık süttür. Ancak sütün yan etki olarak gaz veya şişkinlik meydana getirebileceği unutulmamalıdır. Zengin lif içeren besinler tüketmeli ve özellikle yatarken yüksek yastık kullanmalısınız.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com