Hamileyken COVID-19 Olmak Bebeğinize Zarar Verir Mi?

Hamilelik heyecan verici ancak aynı zamanda stresli bir dönemdir. Zihniniz her gün yüzlerce soru ve endişelerle başa çıkmaya çalışır..

Yaygın bir soru, hamilelik sırasında annenin hastalık geçirmesinin bebeği nasıl etkilediğidir. Bazı virüsler bebeğinizin sağlığını etkileyebileceğinden, hamilelik sırasında ateşiniz çıkarsa her zaman doktorunuza bildirmelisiniz.

2019’da dünya sahnesine çıkan ve hızla yayılan koronavirüs ve neden olduğu COVID-19 salgını da hamilelik sırasında dikkat edilmesi gereken hastalıkları -şu anda- başında geliyor.

2020 yılı başında Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), COVID-19 salgınını “uluslararası önemde halk sağlığı acil durumu” ilan etmesi de salgının ciddiyetini gösteriyor.

COVID-19, henüz iyi çalışılmamış yeni bir hastalıktır. Hamile kadınları ve gelişmekte olan bebeklerini nasıl etkilediğini tam olarak bilinmemektedir.

Ancak hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız yeni koronavirüs hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüsler hem insanlarda hem de hayvanlarda dolaşan bir virüs ailesidir ve soğuk algınlığından daha ciddi solunum yolu hastalıklarına kadar her şeye neden olabilir.

2019’un sonlarında, Çin’in Wuhan kentinde, şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) adı verilen yeni bir koronavirüs insanlarda ortaya çıktı. Uzmanlar, virüsün nasıl ortaya çıktığından veya yayıldığından tam olarak emin değil, ancak bir hayvanla temastan insanlara bulaşmış olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Virüs, COVID-19 adlı bir solunum hastalığına neden olur.

Hamile veya Emziren Kadınların Hangi Belirtileri Bilmesi Gerekir?

COVID-19, esas olarak bir solunum hastalığıdır. Belirtiler tipik olarak yeni koronavirüse maruz kaldıktan 2 ila 14 gün sonra ortaya çıkar. Hamile olsanız da olmasanız da en yaygın semptomlar şunlardır:

 • öksürük
 • ateş
 • nefes darlığı
 • yorgunluk

Diğer semptomlar şunları içerir:

 • Bazen tekrarlanan titremeyle birlikte ortaya çıkabilen titreme
 • boğaz ağrısı
 • baş ağrısı
 • koku veya tat kaybı
 • kas ağrıları ve ağrılar

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz ve hamileyseniz doktorunuzu arayın. Muayene olmanız veya test yaptırmanız gerekebilir.

Hamile Kadınlar Virüse Karşı Daha Duyarlı Mıdır?

Virüs kapsamlı bir şekilde incelenmediğinden kimse kesin olarak söyleyemez.

Ancak yapılan araştırmalar hamile kadınların grip gibi her türlü solunum yolu enfeksiyonuna diğerlerinden daha duyarlı olduğunu belirtiyor. (Kaynak)

Bunun nedeni kısmen hamileliğin bağışıklık sisteminizi etkilemesi ve kısmen de hamileliğin akciğerlerinizi ve kalbinizi etkileme şeklinden kaynaklanmaktadır.

Ancak 2020’de yapılan bir araştırmaya göre, yine de Mart 2020 itibarıyla hamile kadınların COVID-19’a diğer insanlardan daha yatkın olduğunu gösteren somut bir kanıt yoktur. Araştırmacılar enfeksiyon kapsalar bile, hastalığın zatürre gibi ciddi komplikasyonlarına yakalanma olasılıklarının diğerlerinden daha fazla olmadığını belirtmeye devam ediyorlar.

Hamile İken Koronavirüse Yakalanmak Ne Kadar Tehlikeli?

Virüs çok yeni olduğu için genelleme yapmaya yetecek veriye sahip değiliz edecek çok az veri var. Ancak geçmişten edinilen bilgilere göre koronavirüs taşıyan hamile kadınların, virüs taşımayan hamile kadınlardan daha kötü sonuçlara sahip olma şansının daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Koronavirüs taşıyan hamile kadınlarda düşük yapma, erken doğum, ölü doğum ve daha şiddetli enfeksiyona sahip olma gibi şeyler gözlemlenmiştir. Hamileliğin ilk üç ayında, nedeni ne olursa olsun yüksek ateş, doğum kusurlarına yol açabilir.

Covid-19 Doğum Sırasında Bebeğime Geçer Mi?

COVID-19, çoğunlukla damlacıklar yoluyla insandan insana geçen bir hastalıktır. Bebeğiniz bu tür damlacıklara ancak doğumdan sonra maruz kalabilir.

Hamileliğin son üç ayında yeni koronavirüs ile enfekte olmuş dokuz hamile Çinli kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, amniyotik sıvılarından veya kordon kanından alınan örneklerde veya yenidoğanların boğaz kültürlerinde koronavirüs bulunmadığı görülmüştür.

Bununla birlikte, daha geniş kapsamlı bir çalışmada, COVID-19’lu kadınlardan doğan üç bebeğin, koronavirüs testi pozitif çıkarken diğer 30 bebeğin testinin negatif olduğu görüldü. (Kaynak)

Covid-19 Olan Hastaya Sezaryen Yapılır Mı?

Bebeğin vajinal yolla mı yoksa sezaryen ile mi doğacağı, yalnızca COVID-19’a sahip olup olmadığınıza değil, birçok faktöre bağlı olacaktır.

Ancak uzmanlar, vajinal doğum için uygun olmanız ve diğer faktörlerden dolayı sezaryen için önerilmemesi koşuluyla vajinal doğumun sezaryen doğuma göre daha uygun olduğunu söylüyor. (Kaynak)

Ciddi bir virüs nedeniyle zaten zayıflamış bir vücuda ameliyat yapmak ek komplikasyonlara neden olabilir.

Koronavirüs Anne Sütünden Bebeğe Geçebilir Mi?

Koronavirüs ile emziren kadınlar üzerinde yapılan birkaç çalışmada, cevap hayır gibi görünüyor. Ancak uzmanlar, hiçbir risk olmadığını kesin olarak söylemeden önce daha fazla araştırma yapılması gerektiği konusunda uyarıyor.

COVID-19’a sahip yeni bir anne iseniz (veya olabileceğinden şüpheleniyorsanız), emzirmenin artıları ve eksileri hakkında doktorunuzla konuşmanızda fayda var.

Emzirmeye karar verirseniz, aşağıdakileri yaparak bebeğinizin virüse maruz kalmasını sınırlandırmaya yardımcı olabilirsiniz:

 • Yüz maskesi takmak
 • Bebeğinize dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkamak
 • Bir göğüs pompası veya biberona dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkamak
 • Anne sütünün bebeğe sağlıklı biri tarafından biberonla verilmesi

Koronavirüsten Korunma Yolları Nelerdir?

Ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın. İçeriğinde en az yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanı kullanın.

İnsanlardan 180cm uzakta durun.

Yüzünüze, özellikle ağzınıza, gözünüze ve burnunuza dokunmaktan kaçının.

Büyük kalabalıklardan uzak durun. Aslında, insanlara maruz kalmanızı ne kadar çok sınırlarsanız o kadar iyidir.

Kendinize iyi bakın. İyi beslenin. Yeterince dinlenin.

Doktorunuz sorun olmadığını söylüyorsa egzersiz yapın. Sağlıklı bir vücut, tükenmiş bir vücuttan daha çok her türlü hastalığı önleyebilir.

Virüs hakkında hala öğrenilmesi gereken çok şey olsa da, ortaya çıkan küçük araştırma COVID-19’lu hamile kadınların ciddi hastalığa yakalanma olasılığının diğerlerinden daha yüksek olmadığını gösteriyor.

Şimdiye kadar elimizde bulunan sınırlı verilere göre, virüsün hamilelik veya doğum sırasında bebeklerine geçmesi pek olası değil. Söylendiği gibi, korkmaya değil hazırlıklı olmaya değer.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com