Hamilelikte ev işleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Hamile Sağlık sitesi olarak, bugün siz değerli okurlarımıza; Hamilelik döneminde ev işleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında önemli bilgilere yer vereceğiz. Vereceğimiz bu önemli bilgilere mutlaka uymalı ve herhangi bir olumsuzluk durumunda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. İşte anne adaylarının hamilelik döneminde ev işlerini yaparken dikkat etmesi gerekenler.

Hamilelikte ev işleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Ülkemizin ekonomik şartları ve işçi çalıştırmanın maliyetli olması nedeni ile birçoğumuzun evinde yardımcı herhangi bir personel bulunmamaktadır. Hal böyle olunca hamile iken ev işlerinin birçoğunu yapmak anne adaylarına düşmektedir. Ancak sıkça yapılan hataların başında hamileyken ağır kaldırmak gelmektedir. Özellikle hamileliğin başında ve doğumun yaklaştığı süre içerisinde ağır aktivitelerde bulunmak bebeğinizi düşürmenize sebebiyet verebilir. Aynı zamanda ani yapılan hareketlerden de uzak durmak gerekmektedir. Ancak normal şartlarda düşük yapma riski yok ise 32. Haftaya kadar ağır olmayan işleri yapmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Temizlik ürünlerine azami hassasiyeti göstermek gereklidir. Bu anlamda kimyasal ürünler kullanılması bırakılmalıdır.

Duruş şekliniz çok önemli

Hamilelikte ev işleri yaparken duruşunuz çok önemlidir. Sırt ağrılarını tetikleyecek, bacaklarınızın ve karnınızın üzerine aşırı derecede bası uygulayacak aktivitelerden uzak durulmalıdır. Çalışma esnasında omuzlarınızın dik bir pozisyonda olmasına ve sürekli aynı şekilde durmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu sayede üzerinde yeterince yük bulunan omuriliğinizi yormamış olursunuz. Artık 2 canlısınız ve hamilelik öncesinde olduğu gibi dilediğiniz hareketi yapma imkânınız yoktur. Kendinize dikkat etmeseniz de dikkat etmeniz gereken biri var, bebeğiniz. Sizin her türlü hareketiniz aynı zamanda ona da şekil vermektedir. Almanız gereken bir şey olduğunda artık eğilmek yerine dizlerinizi kıvırarak almayı tercih etmelisiniz. Kalkarken de yavaş hareket etmelisiniz.

Kimyasal ürünlerden uzak durun

Bugün nerede ise tüm temizlik ürünleri kimyasal bileşenlerden oluşmaktadır. Hamilelikte ev işleri yapmak zorunda iseniz bu tür kimyasallara da maruz kalmak zorundasınız demektir. Kimyasal bileşenler çocuğunuz için toksik (zehir) etkide bulunabilir. İlerleyen süreçte düşük yapmanıza veya bebeğinizde fiziksel ya da ruhsal bozukluklara sebebiyet verebilirler. Bu nedenle daima doğal bileşenlerden oluşan temizlik ürünlerini kullanmalısınız.

Evde bulunan bakteriler sizi hasta eder ise aynı zamanda çocuğunuza da etki etmiş demektir. Hayvanların bulunduğu alanda yapılacak temizliklerde onlardan bulaşabilecek toksoplazma virüsüne karşı önlemler almak gerekir. Yemek hazırlarken fazla ayakta kalınmamalı, ev içerisinde iş yapmanıza engel olmayacak giysi ve terlikler tercih edilmelidir.

Hamile sağlık yazarları olarak bu makalemizde yazmış olduğumuz uyarıları mutlaka dikkate almalısınız ve hamilelik döneminde kendinize son derece dikkat etmelisiniz.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com