Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamile olup olmadığınızı anlamanın en iyi yolu kesinlikle hamilelik testi yapmak veya doktora muayene olmaktır. Hamilelik belirtileri arasından bazılarını taşıyorsanız evde kendiniz gebelik testi yapabilirsiniz.

Evde kullanılan hamilelik testlerinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Pek çok eczanede evde hamilelik testi satılmaktadır. Bu testler oldukça ucuzdur. Ancak fiyatları markadan markaya ve kutu içindeki test miktarına göre değişiklik göstermektedir.

Evde kullanılan hamilelik testlerinin çoğu birbirine benzemektedir. Çoğunun kullanım talimatında idrar yapılırken test çubuğunun idrara tutulması gerektiği yazar. Bazılarında idrarın bir kaba konulup çubuğun kaptaki idrara batırılması istenir.

Kapta toplanan idrardan damlalıkla birkaç damla alınıp özel bir bölmeye damlatılmasının istendiği testler de mevcuttur. Test yapıldıktan sonra birkaç dakika beklenilmesi gerekmektedir.

Beklenilmesi gereken süre markadan markaya değişiklik göstermektedir. Süre dolduktan sonra çoğu test çubuğu üzerindeki bir ekrandan sonuç okunmaktadır. Çizgi veya + işareti görülürse bu Hamile olduğunuz anlamına gelmektedir.

İşaretlerin ne kadar koyu olduğunun bir önemi yoktur. Açık da olsa koyu da olsa işaretin görülmesi hamile olduğunuz anlamına gelir. Bazı yeni testlerde yazılı olarak sonuç bildirilmektedir.

Testlerin büyük bir bölümünde aynı zamanda sonuç ekranında kontrol endikatörü de bulunmaktadır. Bu çubuk veya sembol testin düzgün çalışıp çalışmadığını göstermektedir. Eğer kontrol endikatörü görülmüyorsa test düzgün çalışmıyor demektir. Bu durumda testin sonucuna itibar edilmez.

Pek çok test üreticisi kullanıcılarından, sonuç ne olursa olsun testi birkaç gün arayla tekrarlamalarını ister. Özellikle kanamasız geçen bir adet döneminden hemen sonra yapılan testlerde, hamile kalınmış olsa dahi hatalı negatif sonuç alınabilmektedir.

Hamilelik testlerinin tamamında kullanım talimatı bulunmaktadır. Aynı zamanda pek çok test üzerinde kullanıcıların sorularını yöneltebileceği bir telefon numarası da bulunmaktadır.

Hamilelik Testi Sonuçları Ne Kadar Doğru?

Evde uygulanan hamilelik testleri oldukça isabetli sonuçlar verebilmektedir. Ancak bu testlerin sonuçları bazı etkenlere bağlıdır.

Kullanım: Öncelikle testin son kullanım tarihine dikkat edin ve talimatları dikkatle okuyun ve talimatlara uyun. Testi uyguladıktan sonra sonucu almak için on dakika kadar bekleyin. Araştırmalar test uygulandıktan sonra 10 dakika beklendiğinde en kesin sonuçların alındığını göstermektedir.

Testin yapılış zamanı: hCG veya hamilelik hormonu seviyesi idrarda zaman içinde yükselir. Bu nedenle kanamasız geçen bir adet döneminden hemen sonra yapılan testlerde hCG hormonunun tespit edilmesi daha zordur. Pek çok test üreticisi kaçırılan bir adet döneminden sonraki ilk gün için yüzde 99 doğruluk vaat etmektedir. Ancak araştırmalar hamileliğin ilk günlerinde evde kullanılan testlerin her zaman düşük seviyedeki hCG hormonunu tespit edemediğini göstermektedir.

Tespit ettiklerinde dahi okunan sonuç oldukça zayıftır. Pek çok test kaçırılan bir periyoddan bir hafta sonra hamileliği yüksek isabetle tespit edebilmektedir. Aynı zamanda sabah lavabo ilk kullanıldığında test yapmak sonucun doğruluğunu artırmaktadır.

Kullanıcı Özellikleri: Menstural döngü içinde ovulasyonun yaşandığı zaman kadından kadına değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda döllenen yumurta hücresinin rahime yerleşmesi kadından kadına değişik süreler alabilmektedir. Kadınların %10’unda rahime yerleşme kaçırılan periyodun ilk günün sonuna kadar gerçekleşmemektedir. Bu nedenle hamilelik testleri bazı kadınlar için adet döneminden bir gün sonra doğru sonuç verirken, diğerleri için vermeyebilecektir.

Testin Markası: Bazı hamilelik testleri diğerlerinden daha hassastır. Bu nedenle bazı testler hem hamileliği daha erken tespit edebilir, hem de daha kesin sonuçlar verebilir.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com