Hamilelik İçin İdeal Yaş Aralığı

Hamilelik İçin İdeal Yaş Aralığı

Anne olmak dünyadaki en güzel duygulardan biridir. Fakat yapılan araştırmalar sonucu kadınlar için Hamilelik İçin İdeal Yaş Aralığı 20 – 30 yaş olarak saptanmıştır. Ancak günümüzde evlenme yaşı dolayısıyla da gebelik yaşı gittikçe gecikmektedir. Kadınların iş hayatında artık daha aktif rol oynaması gebelik yaşının gecikmesindeki önemli etkenlerdendir. Bu durum bazı sıkıntılara yol açmaktadır. Ortalama 35 yaşından sonra kadınların yumurta sayıları azalmaktadır. Bu nedenle tavsiyemiz kadınların gebeliği geciktirmemesidir. Yaş ile birlikte kadının hamile kalma olasılığı %50 oranında düşüş göstermektedir. Bu oran doğal yöntemlerle sadece %10 artırılabilmektedir. 20’li yaşlarda hamile kalmak isteyen kadınların %80’i amacına 1 yıl içinde ulaşırken, 40 yaşından sonra bu oran %40’a düşmektedir.

Hamilelik İçin İdeal Yaş Aralığı

İleriki Yaşlarda Hamilelik

     İleriki yaşlarda görülen hamilelik hem anne hem de bebek açısından bir takım sorunlar oluşturmaktadır. Anne adayında; gizli şeker hastalığı, gebelik zehirlenmesi, kalp ve damar hastalıkları, dış gebelik, sezaryen gibi sorunlar görülmektedir. Anne ölüm hızı da bununla birlikte artmaktadır. Bu ciddi hastalılar olmasa dahi hamilelikteki yaşam kalitesi yaş nedeni ve vücuttaki yıpranma nedeni ile düşer. İleri anne yaşı ile oluşan ciddi problemlerden biri ise plasenta yetmezliğidir. Plasenta yetmezliği anne ile bebek arasındaki besin alışverişini düzenleyen organın fonksiyon bozukluğu demektir. Bebekte beyin hasarına hatta bebek ölümlerine bile yol açmaktadır. İleriki yaşlarda hamilelik durumunda sezaryene daha çok başvurulduğu da görülmektedir.

Gebelik Öncesi Sağlık Kontrolleri

     Yukarıdaki metinde bahsetmiş olduğumuz tüm bu problemleri en aza indirmek istiyor isek gebelik öncesinde özellikle Hamilelik İçin İdeal Yaş Aralığı nın üzerindeysek sağlık kontrollerimizi düzenli bir şekilde yaptırmamız, doktorumuz ile sürekli işbirliği ve iletişim halinde olmamız gerekmektedir. Gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından giderilmesi gereken eksiklikler saptanmalı ve tedavi sürecine başlamamız gereklidir. Örneğin bir kan tahlili zekâ geriliği olan bir bebeğimiz olmasını engelleyebilir. Gebelik öncesinde kullanılması gereken folik asit beyin sakatlıklarını %50 oranında azaltabilmektedir. Bu yüzden gebelik öncesinde anne adayı tek başına hareket etmemeli bebeği ve kendi sağlığı için mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır.

    

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com