Hamileler Oruç Tutabilir Mi?

Hamilelikte oruç tutmak gebelik dönemi ramazan ayına denk gelen anne adaylarının en fazla merak ettiği konuların başında gelir. Hamilelikte oruç tutulması doktorlar tarafından önerilen bir durum değildir.

Hamilelikte sıvı alımı anne adayı ve bebek için hayati derecede önem taşır. Annenin susuz kalması erken doğuma neden olabilir. Hamile kadınlarda kan şekeri, normal insanlara göre daha kolay düşer. Oruç tutarken uzun süre aç kalınması nedeniyle kan şekerinin düşmesi, bulantı, kusma, mide yanması, kabızlık vb. şikayetler de artış gösterebilir.

Hamilelikte anne adayları için diyabet, erken doğum riski, kanama, çoğul gebelik, gelişme geriliği gibi riskli durumlarda oruç tutulması çok daha sakıncalı hâl alır. Gebelikte uzun süre aç ve susuz kalmadan sık sık azar azar yemek yenmesi, sık sık sıvı tüketilmesi önerilir.

Lohusalar ve Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi?

Sağlık açısından baktığımız zaman emziren annelerin iyi beslenmesi, sık sık sıvı takviyesi alması gerekmektedir. Emzirme dönemlerinde tutulan oruç anne sütünün kalitesini ve miktarını etkileyeceği için bebeğin beslenmesi, güçlenmesi için oruç tutmamasının doğru olacağı düşünülebilir.

Hamileler Hangi Şartlarda Oruç Tutabilir?

Oruç tutmak hamilelikte vücut sağlığı açısından önerilmese de kişinin ruhani duygularını ve iç huzurunu beslemesi açısından da ayrı bir yere sahiptir. Bu nedenle oruç tutmak isteyen hamilelerin doktorların kontrolünde tutmalarında yarar var.

Birkaç tavsiye;

  • Sahura mutlaka kalkın.
  • Şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durun.
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat edin.
  • Artan kalori ihtiyacınızı dengeli giderin, bol meyve tüketin.
  • Süt ve süt ürünlerini her gün tüketin.
  • Yumurta, et, tavuk, balık, bakliyat vb. çeşitlendirerek protein alımınızı artırın.
  • Şerbetli tatlılardan kaçının, sütlü ya da meyveli tatlıları tercih edin.
  • Mevsimine uygun meyve tüketin.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com