Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Gebelerin bu dönem boyunca oruç tutmaları doktorları tarafından önerilmez. Sebebi ise bu uzun yaz günlerinde kendilerinin ve bebeğin ihtiyacı olan yeterli sıvı alamamasıdır. Annenin susuz kalması erken doğuma neden olabilir. Hamile bayanların kan şekerinin normal insanlara göre daha kolay düşer. Oruçta uzun süre aç kalındığında kan şekerinin düşmesi, bulantı, kusma, mide yanması, kabızlık vb. şikayetlerde artış gösterebilir. Hamilelikte anne adayları için riskli durumlarda (diyabet, erken doğum tehdidi, kanama, çoğul gebelik, gelişme geriliği gibi) oruç tuulması çok daha sakıncalı hal alır. Gebelikte uzun süre aç ve susuz kalmadan sık sık azar azar yemek yenmesi, sık sık sıvı tüketilmesi önerilir.

Lohusalar ve Emziren Anneler Oruç Tutabilir mi?
Orucun dini boyutu olduğu için bu konunun dini boyutu ele alınmış ve kadınların bu dönemlerde oruç tutmalarının haram olduğu hükmü çıkarılmıştır. Dini açıdan bu konudaki görüşleri farklı platformlardan edinebilirsiniz. Sağlık açısından baktığımız zaman emziren annelerin iyi beslenmesi, sık sık sıvı takviyesi alması gerekmektedir. Emzirme dönemlerinde tutulan oruç anne sütünün kalitesini ve miktarını etkileyeceği için bebeğin beslenmesi, güçlenmesi için oruç tutmamasının doğru olacağı düşünülebilir.

Peki oruç tutmak isterlerse?

Doktorların ve diyetisyenlerin kontrolünde tutmalarında yarar var. Bir kaç tavsiye;

  • Sahura mutlaka kalkın.
  • Şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durun.
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat edin.
  • Artan kalori ihtiyacınızı dengeli giderin, bol meyve tüketin.
  • Süt ve süt ürünlerini her gün tüketin.
  • Yumurta, et, tavuk, balık, bakliyat vb. çeşitlendirerek protein alımınızı artırın.
  • Şerbetli tatlılardan kaçının, sütlü ya da meyveli tatlıları tercih edin.
  • Mevsimine uygun meyve tüketin.
  • Emziriyorsanız özellikle 3 lt. civarı su için.

Diyanet hamilelikte oruç tutulur mu ?
Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde  tutmayabilirler. Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır. (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12). Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise hamile ve çocuk emziren anne tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle tutamayan bayanlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler (Merğinânî, el-Hidâye, I, 127).

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

3
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com