Hamile Miyim? Hamilelik Belirtileri

Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en kesin yolu hamilelik testi yapmak ve doktor kontrolü olmaktır. Ancak vücudunuzdaki bazı belirtiler de hamile olduğunuzu gösterir.

Hamilelik belirtileri her kadında bu belirtiler farklılık gösterebilir. Hatta bu belirtilerin hiçbiri görülmeden de hamilelik testi sonuç verebilir. Bu nedenle en güvenli yöntem her zaman hamilelik testidir. Gerekirse bir jinekoloğa da görünebilirsiniz.

Kasılmalar

Gebe kalındıktan sonra döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yapışması ile bazı biyolojik değişikler söz konusu olur. Bu değişiklikler kasık ağrılarına, kasılmalara ve kramplara sebebiyet verebilir.

Ancak kasık ve karındaki ağrılar başka durumların da belirtileri olabildiğinden tek başına hamilelik belirtisi olarak değerlendirmemek gerekir.

Göğüs Değişiklikleri

Göğüs değişiklikleri gebeliğin en erken işaretlerinden biridir. Bir kadının hormon seviyesi gebelik ile birlikte hızlıca değişir. Buna paralel olarak da 1 hafta içinde göğüsleri şişer, ağırlaşır ya da dolgunluk hissedebilir. Meme başı etrafındaki alan koyulaşabilir.

Göğüslerinizde fark ettiğiniz bu değişiklikler en belirgin hamilelik belirtisi olarak düşünülebilir.

Yorgunluk

Eğer hamileyseniz kendinizi her zamankinden daha yorgun hissedebilirsiniz. Çünkü bir kadın hamile kaldıktan sonra çok kısa bir süre içinde halsizlik, yorgunluk hissetmeye başlayabilir. Bu dönemde dinlenmek büyük önem taşır.

Mide Bulantısı (Sabah Bulantıları)

Sabah bulantıları hamilelik belirtileri arasında en ünlü olan semptomudur. Ancak bütün kadınlar bu sıkıntıyı çekmeyebilir. Nedeni tam olarak anlaşılamasa da hormonal dengenin değişmesi bu mide bulantılarına neden olduğu düşünülmektedir. Günün her saatinde mide bulantısı çekilebilir ancak bu durum genellikle sabahları daha çok yaşanmaktadır.

Bazı kadınlar bazı gıdalara karşı daha hassas olabilir. Bu da hormonal değişiklikle alakalı bir durumdur. Pişen bir yemeğin mide bulantısına sebep olması gibi. Eskiden en sevdiğiniz yemeğin mide bulantısına bile sebebiyet vermesi bu durumun ne kadar etkin bir yol aldığının kanıtıdır.

Adet Gecikmesi

Gebeliğin en belirgin erken belirtilerinden biridir. Ama baştan belirtmekte yarar var. Her adet gecikmesi hamilelik belirtisi değildir. Ayrıca gebelik sırasında kanamalar da yaşanabilir. Eğer hamileyseniz ve kanama yaşıyorsanız doktorunuzdan destek alınız. Gecikmenin bir çok sebebi olabilir. Siz geciktiyseniz ve gebelik riskiniz var ise bunu test ile net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Gebelikte Diğer Etken Belirtiler

Hamilelik, hormonal dengede değişiklikler getirir. Ve bu diğer belirtilere neden olabilir.

  • Sık idrara çıkma
  • Kabızlık
  • Ani ruh hali değişimleri
  • Baş ve bel ağrısı
  • Baş dönmesi ve bayılma

Siz bu belirtilerin hepsine birden sahip olabileceğiniz gibi bir kaç belirtiye de sahip olabilirsiniz. Hamilelik testi ve doktor kontrolü ile kesinlik kazandırabilirsiniz. Bu belirtiler aşırı rahatsızlık verirse doktorunuz ile önlemleri hakkında fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com