Hamile miyim?

Hamile miyim?

Hamile miyim” sorusunun net cevabını öğrenmek için hamilelik testini yapmanız gerekir. Ancak bazı belirtiler de hamile olduğunuzu gösterir. Biz bu makalemizde o belirtileri ele alacağız.

Öncelikle şunu belirtelim; her kadında bu belirtiler farklılık gösterebilir. O yüzden en güvenli yöntem hamilelik testidir. Gerekirse bir jinekoloğa da görünebilirsiniz.

Kasılmalar

 

 

 

 

 

 

Gebe kalındıktan sonra döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yapışması ile bazı biyolojik değişikler söz konusu olur. Bu kasık ağrılarına, kasılmalara ve kramplara sebebiyet verebilir.

Göğüs Değişiklikleri

 

 

 

 

 

 

Göğüs değişiklikleri gebeliğin en erken işaretlerinden biridir. Bir kadının hormon seviyesi gebelikten sonra hızlıca değişir. Buna paralel olarak da 1 hafta içinde göğüsleri şişer, ağırlaşır ya da dolgunluk hissedebilir. Meme başı etrafındaki alan koyulaşabilir.

Yorgunluk

 

 

 

 

 

 

Eğer hamileyseniz her zamankinden daha yorgun hissedebilirsiniz kendinizi. Çünkü bir kadın hamile kaldıktan sonra çok kısa bir süre içinde halsizlik, yorgunluk hissetmeye başlayabilir. Bu dönemde dinlenmek büyük önem taşır.

Mide Bulantısı (Sabah Bulantıları)

 

 

 

 

 

 

Sabah bulantıları gebeliğin ünlü bir semptomudur. Ancak bütün kadınlar bu sıkıntıyı çekmeyebilir. Nedeni tam olarak anlaşılamasa da hormonel dengenin değişmesi bu mide bulantılarına neden olduğu düşünülmektedir. Günün her saatinde mide bulantısı çekilebilir ancak bu durum genellikle sabahları daha çok yaşanmaktadır.

Bazı kadınlar bazı gıdalara karşı hassaslaşadabilir. Bu da hormonal değişiklikle alakalı bir durumdur. Pişen bir yemeğin mide bulantısına sebep olması gibi. Eskiden en sevdiğiniz yemeğin mide bulantısına bile sebebiyet vermesi bu durumun ne kadar etkin bir yol aldığının kanıtıdır. Hamile miyim sorusuna cevap kolaymaktadır bu durumlar baz alındıkça…

Adet Gecikmesi

Gebeliğin en belirgin erken belirtilerinden biridir. Ama baştan belirtmekte yarar var. Her adet gecikmesi hamile miyim sorusunu aklınıza getirmesin. Çünkü her adet gecikmesi hamilelik demek değildir. Ayrıca gebelik sırasında kanamalar da yaşanabilir. Eğer hamileyseniz ve kanama yaşıyorsanız doktorunuzdan destek alınız. Gecikmenin bir çok sebebi olabilir. Siz geciktiyseniz ve gebelik riskiniz var ise bunu test ile net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Gebelikte Diğer Etken Belirtiler (kısa kısa)

Hamilelik, hormonal dengede değişiklikler getirir. Ve bu diğer belirtilere neden olabilir.

  • Sık idrara çıkma
  • Kabızlık
  • Ani ruh hali değişimleri
  • Baş ve bel ağrısı
  • Baş dönmesi ve bayılma

Siz bu belirtilerin hepsine birden sahip olabileceğiniz gibi bir kaç belirtiye de sahip olabilirsiniz. Hamile miyim sorusunun cevabı evet olabilir. Test ve doktor kontrolü ile kesinlik kazandırabilirsiniz. Bu belirtiler aşırı rahatsızlık verirse doktorunuz ile önlemleri hakkında fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com