Gebelikte Ödem Oluşumu – Ayaklarda ve Bileklerde

Gebelikte Ödem Oluşumu – Ayaklarda ve Bileklerde

Hamilelikte sağlık ve beslenme anne ve bebek için önemlidir. Çünkü hamilelik dönemi anne adaylarının geçirdiği en güzel ve en ağır önemlerden birisidir. Bu dönemde anne adayı bebeğinin sağlığı için herşeyi yapar ve herşeye katlanır. Gebeliğin 6. ayından itibaren de el ve ayaklarda şişmeler meydana gelebilir. Bu şişmeler anne adayının yürümesini bile engelleyecek türdendir. Bu şişliklerin sebeplerinden birisi anne adayının doğumdan önce kilolu olması olabilir. Çalışan kadınlarda, dengesiz beslenenlerde, aşırı tuz kullananlar da bu sıkıntılar ortaya çıkabilir. İşte bu şişlik durumu ödem olarak adlandırılmaktadır. Genellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan bu ödemlerin tedavisi de mümkündür.

Ödemin Azaltılması İçin Yapılması Gerekenler

Gebelikte ayak sağlığı anne adayını en çok ilgilendiren konulardandır. Çünkü anne bütün işlevlerini ayakları üzerinde yerine getirebilmektedir. Fakat bazı durumlarda ayak sağlığını etkileyecek şeyler meydana gelebilir. Bunlardan birisi ayak ve bileklerde görülen ödemdir. Ödemin önlenebilmesi için anne adayının çok fazla ayakta kalmaması ve dinlenmesi gerekmektedir. Yatağa uzandığı zaman ayaklarının altına yastık koyarak ödemin oluşmasını engelleyebilir. Sıkı ve dar kıyafetlerin giyilmesinden uzak durulmalıdır. Eğer imkan varsa bir spor merkezine gidilerek plates ya da gebelik sporları yapılabilir. Bu ödemin azalmasına yardımcı olacaktır. Kafein içeren içeceklerden ve sodadan uzak durulmalıdır. Bu dönemde özellikle tuz azaltılmalı ve bol su tüketilerek ödemin azaltılmasına yardımcı olunmalıdır.

Gebelikte Ödemin Sebepleri

Gebelikte ödem oluşumu en sık karşılaşılan ve dikkat edildiğinde geçici olan problemlerden birisidir. Anne adayı bu dönemde çok fazla ayakta kalmamalı, kendini yormamalıdır. Ödemin en büyük düşmanı yorgunluk ve ayakta kalmaktır. Eğer uzun süre ayakta kalınacaksa rahat ayakkabılar giyilmeli, ayaklar dinlendirilmelidir. Akşam yatmadan önce ayak egzersizleri yapılarak da ödemin azaltılmasına yarımcı olunabilir. Hamilelik döneminde ilaç kullanımı önemli olduğundan ödem söktürücü ilaçlardan uzak durulması gereklidir. Bol su içilerek ödemin vücuttan kendi kendine atılması sağlanmalıdır. Aksi taktirde ilaç hem bebeğe hem de anneye zarar verebilir. Bunlara rağmen ödem sizi rahatsız ediyorsa uzman bir doktor yardımı alınmalıdır.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com