Gebelikte Günde Kaç Bardak Su İçilmeli?

Hamilelikte su tüketimi oksijen alımından sonra en önemli hayati ögelerden birisidir. Normal bir insan vücudunun yarısından fazlasının su olduğunu düşünürsek anne adayının da içindeki plasentanın daha çok suya ihtiyacı olacaktır.

Besinlerin bebeğe taşınması için suya ihtiyaç vardır. Bundan dolayı hamile annelerin günde en az 2 litre yani yaklaşık 10 bardak su içmeleri gerekmektedir.

Suyun yanında yine meyve suyu, ayran gibi içeceklerle de bu oran artırılabilir. Eğer günlük su miktarı alınamazsa bebek plasenta içinde susuz kalacaktır ve erken doğum riskine sebep olacaktır. Günlük su miktarının yeterli olup olmadığını idrardan anlayabilirsiniz. İdrarınız açık renkli ise sıvı miktarı yeterince alınmış demektir.

Gebelikte Su İçmenin Faydaları

Gebelik döneminde anne adayları günlük ne kadar su tüketmeleri gerektiği hakkında çelişkiye düşmektedir. Bunu anlamanın en ideal yolu annenin idrarını kontrol etmesidir. İdrar koyu renkliyse yeterli miktarda su içilmemiş demektir.

Hamileyken kaç bardak su içilir sorusunun cevabı da günde ortalama 10-12 bardak olmalıdır. Çünkü bebeğin plasenta suyunun yeterli miktarda olması ve bebeğin susuz kalmaması gereklidir. Bu dönemde suyun faydaları saymakla bitmez.

Mesela, anne adayının idrar yolu enfeksiyonlarını önler ve bebeğe besin maddelerinin iletilmesini sağlar. Ödem oluşmasına engel olur, kabızlığı önler. Ayrıca su içmek erken doğum risklerini de ortadan kaldırarak bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini sağlar.

Gebelikte Su Tüketimi Kaç Saat Arayla Olmalı?

Gebelikte su tüketimi anne ve bebek için önemli olduğu için suyun yeri başka içeceklerle tamamlanmamalıdır.  Tabi su tüketiminin hepsi de bir anda olmamalı, belli aralıklarla olmalıdır. Bu oranları kendiniz ayarlayabileceğiniz gibi sabah, öğle, akşam olmak üzere 3 vakte bölerek de uygulayabilirsiniz.

Mesela sabah kalınca 1 bardak su içmek hem vücudun yenilenmesini hem de güne enerjiyle başlamanızı sağlar. Öğün aralarında da 2 bardak su içilerek günlük su tüketim miktarına ulaşabilirsiniz. Eğer su içmeyi unutuyorsanız telefonunuza hatırlatıcılar ekleyerek su içebilirsiniz. Ya da evin farklı köşelerine su şişeleri koyarak da su içme oranınızı artırabilirsiniz.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com