Gebelikte En Faydalı 20 Besin

Hamile annelerin bu dönemde dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan birisi beslenmedir. Gebelikte beslenme yeterli ve sağlıklı olmazsa hem anne hem de bebek sağlıklı bir şekilde bu dönemi atlatamayabilir. Bu yüzden anne ve bebek için önemli gıdaları sizlerle paylaşacağım. Yumurta, protein açısından zengin bir gıdadır ve anne ve bebeğin günlük protein ihtiyacını neredeyse karşılamaktadır. Gebelikte yenilen yumurta bebeğin beyin gelişimi için de oldukça önemlidir. Süt, kalsiyum açısından önemli olduğu gibi A, D ve E vitaminlerini de içinde barındırır. Hamile annelerin kalsiyum miktarlarını tamamlamaları için özellikle günde 3 bardak süt tüketmeleri gerekmektedir. Süt içemeyen anneler de bu açığı yoğurt ile kapatabilir.

Gebelikte Taze Fasulyenin Faydaları

Fasulye lif açısından zengin bir gıdadır ve hamilelik döneminde tüketilmesi tavsiye edilen faydalı besinlerdendir. Kolesterol, karaciğer, böbrek gibi birçok organın işlevini yerine getirmesine yardımcı olur ve bu organları kuvvetlendirir. Bunun yanında somon balığı da omega 3 açısından faydalı besinler arasına girmektedir. Bebeğin beyin gelişimini destekleyerek, sinirlerini onaran bu besin anne adayının da kolesterol seviyesini düşürerek hamilelik dönemini rahat geçirmesini sağlamaktadır. İmkan varsa haftada 3 kez balık yenilmesi önerilir. Kırmızı etin içerisinde demir miktarı fazla olduğu için hamile annelerin tüketmesi gereken besinlerdendir. Haftada 4 kez et yenilebilir fakat yenilen et yağsız olmalıdır.

Gebelikte Meyve Yemenin Faydaları

Hamilelikte faydalı besinler anne ve bebek için önem arz eder. Bu yüzden anne adayının bu dönemde yiyip içtiklerine dikkat etmesi gereklidir. Bu dönemde faydalı meyvelerden birisi muzdur. Muz lif açısından zengin bir gıdadır. İçerdiği potasyumdan dolayı hamilelik döneminde anne ve bebeğe faydalar sağlamaktadır. Hücre ve kas gelişimini sağlayarak vücudun su dengesini sağlar. Diğer bir meyve elmadır. Elma, vitamin ve mineral açısından zengin olup bağışıklı sistemini güçlendirmesiyle bilinir. Cildin beslenmesinde önemi büyüktür. Sabahları aç karnına yenilen elma bağırsak bakterilerinin azalmasını sağlayarak sindirimi kolaylaştırır. Avokado, potasyum ve C vitamini açısından zengin bir meyve olup hamilelik döneminde bebeğin beyin gelişimini destekler.

Metabolizmanıza göre yiyecek tercihlerinizi ve miktarlarını doktorunuza danışarak birlikte karar verin.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com