Gebelikte Bebeğin Boynuna Kordon Dolanması

Gebelikte Bebeğin Boynuna Kordon Dolanması

Anne ile bebek arasındaki en kuvvetli bağlardan birisi kordon diye tabir edilen bir parçadır. Bu parça bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşıladığı yerdir. Yine bebeğin atması gereken bütün maddeler de bu kanal yoluyla dışarı atılır. Bebek ile anne arasındaki alışverişi sağlayan tek bağdır. Bu bağın en kötü taraflarından birisi gebelikte bebeğin boynuna kordon dolanması sıkıntısıdır. Bebeğin kordonu uzun olursa boynuna dolanma ihtimali daha yüksektir. Normal doğum ile doğan bebeklerin birçoğu bu durumla karşılaşarak risk faktörü oluşturabilirler. Bu da bebeğin ölümüne bile sebebiyet verebilir. Doğuma girecek olan doktorun bu riskleri de göz önünde bulundurarak bebeği sağlıklı bir şekilde anne karnından çıkarması gerekmektedir.

Gebelikte Kordon Kopması

Hamilelik anne adayı için en önemli zamanlardan birisidir. Hiçbir anne adayı bebeğini kaybetmek istemez ve bebeği için elinden gelen herşeyi yapar. Fakat bazı durumlar annenin de müdahele edemeyeceği kadar çabuk ve trajediktir. Bunlardan birisi de kordon kopmasıdır. Kordon kopması kordondaki damarların zarar görmesi ve bebeğin yaşam alanını engellemesiyle birlikte oluşan bir sorundur. Bu riski artıran etkenler, amniyon sıvısının artması, plasenta da farklı durumların gelmesi, kordondaki nabız basıncında anormallik gibi sıkıntılardır. En çok kayıpların yaşandığı durumlardan birisidir kordon kopması. Bunun için alınabilecek önlemler sağlıklı beslenilmesi, stresten uzak bir hamilelik dönemi geçirilmesi ve aşırı yorgunluktan uzak kalınması gerekmektedir.

Gebelikte Kordonun Önemi

Anne adayının bebeğini hissetmesini sağlayan en önemli bağlantı noktalarından birisi kordondur. Kordon hem bebek hem de anne için önemli olup bebeğin beslenme ve oksijen ihtiyacını karşıladığı tek yerdir. Tabi bazı durumlarda bu bölgede de doğum öncesinde ya da doğum anında hasarlar meydana gelebilmektedir. Bunlardan en önemlisi kordon dolanması olup doğum yaptıran doktorun dikkat etmesi gereken en önemli husustur. Günümüzde kordon dolanması alışılmış bir durum gibi gözükse de anne adaylarının tedirgin olduğu önemli konulardandır. Şu zamana kadar bu konuyla ilgili herhangi bir bebek ölümüne rastlanmamıştır. Fakat doğum anında bebeğin nefessiz kalarak daha sonraki yaşamında astım, bronşit gibi kronik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com