Gebelikte Baş Ağrısı Nedenleri

Gebelikte Baş Ağrısı Nedenleri

     Baş ağrısı gebelikte yaşanan önemli sorunlardan birisidir. Gebeliğin herhangi bir döneminde bu sorunla karşılaşılabilir. Genellikle değişen hormonlar nedeniyle görülen bir rahatsızlıktır. Şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Gebelikte baş ağrısına sebep olan bir diğer etken ise migrendir.  Gebelik döneminin son altı ayında baş ağrılarında azalmalar ve iyileşmeler görülür. Stres nedeniyle de baş ağrısı yaşanabilir. Eğer baş ağrısı sırasında görme bozukluğu ve bulanıklık gibi sorunlar yaşanıyorsa mutlaka bir doktordan yardım alınmalı ve sık sık tansiyon ölçtürülmelidir. Kan basıncı da gebelikte baş ağrısı nedenleri arasında yer alır. Stresten uzak kalmanız ve bol bol dinlenmeniz bu dönemde sizin için çok önemlidir.

Baş Ağrısı Durumunda Yapmanız Gerekenler

İlaç kullanmadan gebelikte baş ağrısı sorunu sizi aşırı derecede etkiliyorsa tavsiyelerimize uymanız yeterli olacaktır.

  • Eğer başınızın ağrıdığı sırada soğuk kompres uygularsanız baş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.
  • Öğünlerinizi düzenli bir şekilde her gün aynı saatte yapın ve midenizi boş bırakmayın.
  • Gün içinde bol su için.
  • Baş ağrınızı önlemek için hafif egzersizler yapın. Bu sayede stresten biraz da olsa uzaklaşabilirsiniz.
  • Baş ağrısının en önemli sebeplerinden biri de yorgunluk ve uykusuzluktur. Bu yüzden gebelik döneminde dinlenmek sizin için çok önemlidir.
  • Soğuk bir duş almak baş ağrınızı geçici bir süreliğine azaltabilir.

Gebelikte Baş Ağrısı Normal Bir Durum Mu?

     Gebelikte baş ağrısı sıkça görülen bir şikâyettir. Daha önce baş ağrısı problemi yaşamayan anne adayları da gebelik döneminde bu problemle karşılaşabilirler. Gebelik döneminde ortaya çıkan baş ağrılarının en önemli sebebi östrojen ve progesteron hormonlarıdır.  Progesteron hormonu gevşetici, östrojen hormonu ise kasıcı bir etkiye sahiptir. Bu kasılma ve gevşemeler sonucu baş ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Çoğu zaman bu dönemde yaşanan baş ağrıları zararsız ve normaldir. Fakat bazı durumlarda tabi ki doktora gitmekte fayda vardır. Gebelik döneminde görülen baş ağrıları stres tipi baş ağrıları olabilir. Genelde yorgunluk, uykusuzluk ve stres ile tetiklenir. Önlemek için dinlenme ve egzersiz yapmak önemlidir.

Gebelikte ayaklarda ve bileklerde ödem oluşumu ile ilgili yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com