Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Gebelik sürecine girerken sağlam adımlar atılmalı ki sağlıklı bir gebelik süreci geçirilebilsin. Gebelik öncesi yapılması gerekenler bebeğin ve anne adayının sağlığı açısından son derece önemlidir.

Öncelikle doktor ziyareti planı yapılmalıdır. Çocuk sahibi olmaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken şey bir doktordan yardım almaktır. 

Hamile kalmadan en az 1 ay önce folik asit desteği alınmalıdır. Alkol, uyuşturucu ve sigara kullanma gibi alışkanlıklar terk edilmelidir. Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Balık tüketimine önem verilmeli ve egzersiz yapılmalıdır. Özellikle depresyon gibi ruhsal sağlık problemleri yaşayan anne adayları ruh sağlıklarını iyi tutmalı ve mutlaka bir psikiyatriste başvurmalıdır.

Sağlıklı Bir Gebelik Geçirmek İsteyenler

Hamilelik öncesi öncelikle sağlığınızın ve vücudunuzun hamile kalmaya uygun olup olmadığını anlamalısınız. Eğer kilonuz hamile kalmaya uygun değilse bir diyetisyenden yardım alınmalı ve diyet programı hazırlanmalıdır.

Hamilelik sırasındaki yüksek kilo anne adayında şeker hastalığına neden olmaktadır. Aşırı şişmanlık kalp için de tehlikeli durumlar oluşturmaktadır.  Sizin ya da eşinizin ailesindeki kalıtsal hastalıklar tespit edilmelidir. Kronik bir hastalığınız var ise hamilelik öncesinde belirli önlemler alınmalı ve hamilelik sürecinde de sık sık kontrollere gidilmelidir.

İşinizde gebeliğiniz açısından bir risk olup olmadığı tespit edilmeli böyle bir risk tespit edilir ise hamile kalma olasılığınız azalabilmekte ve bu durum bebeğinizi de olumsuz etkileyebilmektedir.

Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Sizin Ve Bebeğinizin Sağlığı İçin…

Gebelik öncesi sigarayı çöpe atmalısınız. Sigara kullanıyorsanız ve bebek sahibi olmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk şey sigarayı bırakmak olacaktır. Beslenmenize artık eskisinden daha da çok dikkat etmelisiniz. Proteinli besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Demir eksikliği probleminiz varsa tedavi olmalısınız.

İlaç kullanımında mutlaka doktorunuza danışarak hareket etmelisiniz. Çünkü gelişi güzel kullanılan ilaçlar hamilelik döneminde bebeğe zarar verebilir. Bunların yanı sıra bir de jinekolojik muayeneden geçmelisiniz. Çünkü üreme organlarının durumu ve orada oluşan hastalıklar hamileliği doğrudan etkilemektedir. Hamilelik öncesinde diş eti bakımınızın yapılması hamilelik sürecinde diş sağlığı sorunlarınızı en aza indirecektir.

Bu hususlara dikkat ederseniz sağlıklı bir bebeğe kavuşmak için ilk adımları atmış olursunuz.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com