Gebelik Öncesi Sağlık Kontrolleri

Hamilelik öncesi yapılması gerekenlerin başında gebelik öncesi sağlık kontrolleri gelir. Gebeliğe hazırlanırken genel bir sağlık kontrolü ve bazı testler yapılması gerekir. Gebe kalma denemelerine başlamadan ortalama 3 ay önce doktorunuza danışmalısınız.

Bu yazıda gebelik öncesi yapılması gereken sağlık kontrolleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Gebelik Öncesi Hangi Testler Yapılır?

Fiziksel ve duygusal olarak gebe kalmaya kendinizi hazır hissetmeniz kadar vücudunuzun da hazır olması gereklidir. Doktorunuza ilk olarak kendi ve partnerinizin sağlığı ve alışkanlıklarınız hakkında uzun ve detaylı bilgiler vermeniz, doktorunuzun sizin hakkınızda fikir sahibi olması ve uygulayacağı yöntemler konusunda ona yol gösterecektir.

Kullandığınız maddeler (sigara – alkol – uyuşturucu) , almak zorunda olduğunuz hap vb. sağlık ürünleri, hastalıklarınız, kalıtımsal sıkıntılarınız, psikolojik olarak gebeliğe hazır olup olmadığınız hakkında fikirler vermeniz vb. konularda doktorunuzun sizlere sorular yöneltmesi gerekmektedir. Siz ne kadar çok bilgi verirseniz o kadar sağlıklı geri dönüşler alabilirsiniz.

Cinsel ilişkinizdeki detayları da doktorunuz ile rahatça paylaşabilmelisiniz, çünkü cinsel isteksizlikler de gebelik önünde önemli engellerden biridir.

Kan Testleri

Hamilelik öncesi sağlık taramaları genel muayene ve kan testleri ile başlar. Bu muayenede vaginal smear, servikal kültür ve bazı kan testleri yapılabilir.

Rubella, Hepatit-B,Toxoplasma ve Su Çiceği gibi hastalıkları geçirip geçirmediğiniz bu kan testleri ile tespit edilebilir.

Eğer bu hastalıkalra karşı bağışıklığınız yoksa aşı yapılabilir. Rubella ve kızamıkcık gibi bazı aşılar canlı virüs içerdiğinden aşıdan sonra 3 ay gebelik ertelenmelidir. Bu nedenle hamile kalma çalışmalarına başlamadan en az 3 ay önce doktor kontrolü olmanızı öneririz.

Bu sırada doğumsal bazı sakatlıkların önlenmesi için folik asit ve çinko alınabilir.

Jinekolojik Geçmiş

Gebelik öncesinde jinekolojik geçmişiniz yani adet dönemi ve eşinizle nasıl korunduğunuz gibi bilgiler önemlidir.

Doktor muayenesinde adet dönemleriniz hakkında bilgileri doktorunuzla paylaşın.

Adet dönemlerinizin takvimini tutmuyorsanız, bir an önce takvim tutmaya başlamanızı önerebiliriz.

Gebe kalmayı düşündüğünüz zamana kadar nasıl korunduğunuzu, yani doğum kontrolünü nasıl yaptığınız hakkında da doktorunuz ile bilgi paylaşımında bulunun. Doğum kontrolü için kullandığınız yöntemler de gebelikte kısmen gecikmenize neden olabilir. Bu konuda doktorunuz da bilgi verebilir.

Obstetrik Geçmiş

Daha önceki hamilelik durumunuz hakkında da doktorunuz bilgi isteyecektir. Kürtaj, düşük, dış hamilelik gibi durumların varlığını doktorunuzla çekinmeden detaylı olarak paylaşmalısınız.

Bu gibi durumlar hamile kalma süresini ve hamilelik sırasında izlenecek yolu farklılaştırabilir. Düşük vb. durumlar yaşanmışsa kromozom testi uygulanmalı ve düşüğün nedenleri araştırılmalıdır, sağlık sorunları ele alınmalıdır.

Tıbbi Geçmiş

Anne adayının diğer sağlık sorunlarının ele alınması hem anne sağlığı hem bebek sağlığı açısından da önem arz eder. Astım, bronşit, diyabet, yüksek tansiyon, kan pıhtılaşması bozuklukları ve troid hastalığı… Eğer kronik rahatsızlıklarınız var ise uzman doktorunun tavsiyeleri ile gebelik seçeneğinizi değerlendirin.

Sürekli kullanmak zorunda kaldığınız ilaçlar hem gebelik öncesi, hem de gebelik sonrası önem arz ediyor, dozunun hamilelik öncesinde ve hamilelik sonrasında ayarlanması gerekiyor. Daha önceden ameliyat olan, anestezi ile sıkıntısı olan kişilerin de bu tip sıkıntılarını doktorlarına iletmeleri gerekmektedir.

Genetik Testler

Aile bireylerinde görülen bazı hastalıkların genetik olarak sizde görülme olasılığı vardır. Bunlara kalıtsal hastalıklar adı verilir. Ailenizde veya sizde şeker hastalığı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, epilepsi, yüksek tansiyon, down sendromu gibi hastalıklar varsa bunları doktorunuzla paylaşmalısınız.

Kalıtsal hastalıklar, gebeliğin planlanması aşamasında mutlaka sorgulanmalıdır. Ailede bu tip hastalıklar varsa bir genetik uzmanı tarafından muayene ve bazı laboratuar testleri yapılabilir.

Bu tür ailesel hastalıklardan özellikle yurdumuzda da sık görülenlerin bir kısmı aşağıda sıralanmıştır:

  • Talasemi
  • Tay-Sachs Hastalığı
  • Orak hücreli anemi
  • Hemofili
  • Kas distrofisi
  • Kistik fibrosis
  • Hungtington korea
  • Kırılgan-x

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com