Gebelik Jimnastiği

Hamile Sağlık olarak araştırmalarımız anne adayları ve annelerin daha dikkatli ilerlemesi yönünde devam ediyor. Ancak lütfen yazılarımızı okumakla yetinmeyip, doktorunuzla hareket ederek ilerleyin.

Gebelik Jimnastiği

Gebelik süresince anne adayının vücudu yaklaşık 9 ile 15 kilo arası kilo almaktadır. Aşırı kilo artışı hem annede hem de bebekte istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu riskleri en aza indirmek için doğuma psikolojik açıdan olduğu kadar fiziksel açıdan dahazırlanılmalıdır. Gebelik Jimnastiği yapmak bunun en iyi yoludur.

Gebelikte spor yapmanın amacı anne ve bebek için rahat bir doğum sağlamaktır. Gebelik jimnastiği gebe kadının doğum yapmasında etkin olan kas gruplarını yönetebilmesini amaçlamaktadır.

Gebelikte jimnastiğe 5. veya 6. ayda yapılmaya başlanmalıdır. İyi bir sonuç almak için egzersizler her gün yapılmalıdır.Yavaştan başlanarak düzenli olarak artırılmalıdır. Gebelik sürecinde nerede olunduğuna göre farklı egzersizler uygulanmalıdır.

Gebelikte Sporun Faydaları Nelerdir?

Hamileyken spor yapmanın anne ve bebek için bir çok faydası vardır. Bunların başlıcaları şöyledir:

  • Gebelik sürecinde yapılan egzersizler doğumdan sonra tekrar normal kilonuza dönmenizde büyük kolaylık sağlar.
  • Hamilelik süresinde plasentaya giden kan akımını arttırır.
  • Doğumda annenin stresini azaltır ve ağrılarla başedebilmesini kolaylaştırır.
  • Lohusa dönemini çabuk toparlamasına katkı sağlar.
  • Gebe kişinin sağlıklı uyumasını sağlar.
  • Doğum sonrası oluşan çatlakların ihtimalini azaltır.
  • Hamilelik sürecindeki sancıları, bel ve sırt ağrılarını azaltır.
  • Anne adayının kendine olan güvenini arttırır.

Gebelik Süresince Tavsiye Edilen Egzersizler Nelerdir?

Hamileyken spor yapmak  yararlı olduğu gibi bilinçsiz şekilde yapıldığında tehlikeye dönüşebilir. Bu yüzden bu süreçte gebe kadınların ne tür spor yaptıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Gebelikte en uygun ve risksiz egzersiz yürüyüştür. Yapılması kolaydır ve  yorucu değildir. Yürüyüşü yavaş veya hafif hızlı tempoda yapabilirsiniz. Günde yaklaşık yarım saat yürüyüş yeterli olacaktır. Gebelik sürecinin her ayında yapılabilir.

Yavaş tempo koşu da yapılabilecek bir egzersizdir. Fakat daha riskli ve yorucu olduğu için özellikle karnın çok fazla büyüdüğü gebeliğin ileri dönemlerinde tavsiye edilmemektedir.

Yüzme de gebelikte çok fazla tavsiye edilen sporların başında gelir. Risksiz bir spordur ve vücut için çok faydalıdır. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak annenin rahatlamasını sağlar. Fakat yüzdüğünüz yerin temizliğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com