Erkeklere Ait Doğum Kontrol Yöntemleri

erkeklere ait doğum kontrol yöntemleri

Her evli çiftin hayallerini süsleyen konu çocuk sahibi olmaktır. Fakat bir çok kişi eğitim, kariyer, maddi sebeplerle bu isteklerini ertelemek zorunda bırakıyorlar. Bu dönemde hamileliği önleyici yöntemler kullanırlar. Aynı şekilde çocuk sahibi olduktan sonra başka çocuk istemediklerinde de yine korunma yöntemlerini uyguluyorlar.

Korunma yöntemleri kadınlara ve erkeklere göre farklı olmakla beraber kadınlarda doğum kontrol hapı, spiral takılması, tüplerin bağlanması gibi yöntemler kullanılır. Erkeklere ait doğum kontrol yöntemleri biraz daha farklı işlemektedir.  Genellikle uzun süreli değil anlık ilişki sırasında uygulanmaktadır. Fakat cerrahi müdahaleli olan korunma yöntemleri uzun soluklu olmaktadır.

Cerrahi Müdahaleli Erkeklere ait doğum kontrol yöntemleri

  • Prezervatif Kullanarak Korunmak: Prezervatif penise kılıf şeklinde takılan kauçuk, dışarı çıkan ejakülatı içerisinde hapsetme amacıyla keşfedilmiştir. Tarihte çok eski zamanlarda beri penise kılıf uygulamasının kullanıldığına dair tahminler bulunmaktadır. Özellikle 18 .yüzyılın başlarından bu yana hayvan bağırsağından elde edilen kılıflara kondom adı verilmiştir. Daha sonraki yıllarda sanayinin gelişmesi ile sentetik maddelerden yapılır hale gelmiş ve bir ektör haine dönüşmüştür. Şu an poliüretan, lateks benzeri ürünlerden elde edilmektedirler.
  • Geri çekme Metoduyla Korunmak: Çiftler, boşalma oluncaya kadar cinsel ilişkilerini sürdürürler ve boşalmadan hemen önce erkek penisini vajinadan geri çeker ve meni vaginanın tamamen dışında kalır. Ne zaman boşalma olacağını öncesinde kestiremeyen erkekler bu yöntemi kullanmamaları konusunda dikkatli olmalıdır.Bu yöntem yapılması kolay, hiçbir ilaç veya araç kullanmadan yapılabilen bir yöntem olup yöntemin dezavantajı cinsel ilişkinin plato denen doyum aşamasında kesilmesi, doyuma ulaşmada sıkıntı yaşatmasıdır.

Tıbbi Erkeklere ait doğum kontrol yöntemleri

  • Vazektomi Mikro Cerrahi Yöntemi : Meni kanallarının kesilmesi veya kanalın tıkanık hale getirilmesine yarayan cerrahi müdahale yöntemine  vazektomi denir . Erkeklere ait doğum kontrol yöntemleri arasında en uzun soluklu olanıdır.
  • İlaç Kullanarak Korunma Yöntemi: Bu yöntemde hormonal ilaç kullanımı ile sperm üretimi engellenmektedir. Androjenin hormonal yöntemde kullanılmasının hamilelik oluşumunu engellemeye yönelik başarı yaklaşık % 97 ila 100 arasındadır. Sperm üretimi üzerine negatif etki yapan bu yöntemle ilacın kullanımının bırakılmasından 3-4 ay sonra sperm üretiminin normalleştiği ve çocuk sahibi olunabildiği görülmüştür.

Hamile Sağlık sitemizin makalelerini beğeniyorsanız lütfen yararlı olması açısından paylaşın ve yorum yapın. Teşekkürler.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com