Doğum Kontrol Yolları

En Etkili Doğum Kontrol Yolları

Aile planlaması çiftlerin istedikleri zamanda, bakabilecekleri sayıda çocuk sahibi olmalarına verilen addır. Nüfus planlaması ve doğum kontrolü kavramlarından farklıdır.

Aile planlaması: bireyler ya da eşlerin istenmeyen gebeliklerden sakınmalarına, iki doğum arasındaki süreyi düzenlemelerine yaş ve sosyoekonomik durumlarını göze alarak ne zaman ve ne kadar çocuk sahibi olacaklarına karar vermelerine imkan sunan sistem olarak adlandırılabilir. Çocuğu olmayan eşlerin çocuk sahibi olmalarına yardım eden uygulamaların tümüdür ve amaç sağlığı korumaktır. Toplumda da son yıllarda yaygınlaşmış olan olan doğum kontrolü toplumun bilinç seviyesini de artırmıştır. Aile planlamasıyla artık insanlar hekimlerinden bu konular hakkında bilgi alabiliyorlar.

  • Fiziksel Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Kontrol Yolları

Gebeliğin engellenmesi ve ya gebe kalmak istemeyen bayanların bu durumdan korunmasının sağlanmasına yönelik yöntemlerdir.

  • Geri Çekme Yöntemi: İlişki sonrası vajina yıkanması geleneksel olarak yıllardır görülen ancak gebelik riski en fazla olan yöntemlerden biridir.
  • Kondom (prezervatif): Kondom ise bariyer metotlarından biridir. Kondom özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıkları engellediği için çoğu uzman ve toplum tarafından kabul gören bir yöntemdir. Fakat bu yöntemde bile hamilelik riski mevcuttur fakat bu risk sanıldığının aksine yapım hatalarından çok kullanım hatalarına bağlıdır.
  • Vajinal Diyafram: Vajinaya yerleştirilen rahim ağzını da içine alacak şekilde arkaya doğru uzanan  bariyeriyer yöntemlerinden biridir.
  • Servikal Başlık: Diyaframın rahim ağzına yerleştirilen şeklidir. 24 saat süreyle çıkarılması gerekmez.

 

  • Hormonal Doğum Kontrol Yöntemleri
  • Doğum Kontrol Hapları (DKH);

 

Doğum Kontrol Yolları

Kadının doğal seks hormonları olan östrojen ve progesteronun hap şeklindeki formlarıdır. Genel olarak yumurtlamayı baskılar ve gebeliği engeller. Doğum kontrol yöntemleri arasında en sık tercih edilenlerinden biridir.

# DKH’nın dezavantajları ve yan etkileri: Akciğer ve beyin damarlarına pıhtı atımı olaylarındaki artış en önemli yan etkisidir. Doğum kontrol haplarının kullanımında ve ameliyat sonrasında derin yaralarda pıhtı görülmesi açısından belirgin bir ilişki mevcuttur.

  • Spiraller ;

Doğum Kontrol Yolları

Dünyada en yaygın olarak kullanılan ve geri dönüşümlü uzun süre etkili doğum kontrol yöntemidir.

# Spiralin dezavantajları ve yan etkileri; Spiraller, minimum yan etkileri olan yöntem olup tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

106 gösterim

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com