Büyüyen Göbeğiniz Ve Bebeğiniz (Son 4 Hafta)

Hafta hafta Büyüyen Göbeğiniz ve Bebeğiniz  serisi son makalelerine giriyor 🙂

Anne karnındaki bebek gelişimini hafta hafta ele alacağız ama bunu belli bir seri olarak yaklaşık 9-10 makale dizisi olarak kaleme almayı düşünüyoruz. Serinin son yazısıyla karşınızdayız. Artık büyüyen göbeğiniz ve bebeğiniz serisinden sonra daha farklı konularda makaleler ile karşınızda olacağız.

Büyüyen Göbeğimiz, Büyüyen Bebeğimiz

37.Hafta | 38.Hafta | 39.Hafta | 40.Hafta

37.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hamileliğiniz artık tam süreli ve bebeğiniz tam 48 santim ve 2,8 kilo ağırlığında, sanki küçük bir bowling topu taşıyormuşsun gibi! Bebek kendini dünyaya hazırlıyor, erken doğum da olabilir, hazırlık olun. Başı, “nişanlı” olarak adlandırılan pelvis pozisyonuna geçiyor. Bebeğin bağışıklık sistemi de kuruyor ve doğumdan sonra da gelişmeye devam edecek. Emzirirseniz bebeğin bağışıklık sistemini daha da artıracaksınız.

İpucu: Hastaneye hazırlık; sizin ve bebeğiniz için kıyafetler ve malzemelerle dolu bir çanta hazırda bulundurun.

Doktor için soru: Doğum sırasında ağrı kesici seçeneklerim neler?

 

 

 

38.Hafta

Anne Sağlığı
Bebek Sağlığı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evde gerginsiniz! Bebek artık 50 cm ve 2,9 kilo ağırlığında. Katmanın ağırlığıyla birlikte bu ağırlık 7-8 kilo arasına ulaşıyor. Bu katman onu dış dünyada sıcak tutmaya yardımcı olacak bir yağ katmanıdır. Bebeğinizin büyümesi yavaşladı, ancak organların hepsi şimdi çalışıyor. Beyin, solunumdan kalp atış hızının düzenlenmesine kadar tüm vücudun işlevlerini kontrol etmeye başlamıştır. Refleksler de etkindir, doğumdan hemen sonra bebeğiniz elinizi tutup göğsünüzü tutturmasını sağlayan kavrayış ve emme de dahil.

İpucu: Çocuğunuzun cinsiyetine göre evinizi hazırlamaya başlayın.

Doktor için soru: Ne zaman doğum yapacağımı nerden bileceğim.?

 

 

 

39.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebeğiniz 51 cm ve 3,4 kğ ağırlığında… Çevresini saran katmanla birlikte karnınızda küçük bir karpuz gibi duruyor. Muhtemelen mide ekşimesi, sırt ağrısı ve sürekli banyo ziyaretleriyle uğraşmaya hazır ve bebeğinizi zaten karşılamaya hazırsınızdır! Daha fazla beklemek zorunda kalmayacaksınız. Bebek bu haftayla birlikte her an gelebilir. Vücudunuz doğum için hazırlanan Braxton Hicks kasılmalarını fark edebilirsiniz. Daha düzenli ve yoğunlaşırsa, doktor çağırma zamanı.

İpucu: Henüz yapmadıysanız, bebeğiniz geldiğinde arkadaşlarınızdan, ailenden veya bir dadısından yardım alın.

Doktor için soru: Emzirmeyle ilgili tavsiyeler için kimi arayabilir miyim?

 

 

 

40.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve küçük insanı karşılamaya hazırız. Yaklaşık 51 santim ve 3,5 kilo ağırlığında dünyaya gelecek. Bu veriler ortalama veriler. 70’ten fazla refleksi çalışır vaziyette. Sesinizi tanıyor, onunla hep konuşun. Bebeğiniz doğarken plasentanız rahiminizden ayrılacak ve bebeğiniz çıktıktan sonra ufak bir yardım ile vücudunuzdan çıkacak. Bu etimsi, oval görünümlü organın ve göbek bağının görevi bebeğinizin ilk nefesi ile sonlanıyor. Eğer hala doğum belirtisi göstermiyorsanız, hayal kırıklığına uğramayın. Hamileliklerin yaklaşık %50’si 40 haftadan uzun sürüyor. Birçok doktor normal şartlarda hamileliğin 42 haftaya kadar uzamasına müsaade ediyor. Eğer doğum kendiliğinden başlamıyorsa, 41 veya 42. haftada doğum doktorunuz tarafından başlatılacaktır

İpucu: Bebek doğduğunda odada kimin olacağına karar verin – aile, arkadaşlar veya sadece eşiniz..

Doktor için soru: Doğum gecikirse ne yapmalıyım?

 

 

Büyüyen göbeğiniz ve bebeğiniz serisinin sonuna geldik. Çok güzel bir yazı oldu, biz de yazarken bazı hususları araştırıp öğrenmiş olduk. Bebeğinizle ailenizle birlikte huzurlu günler dileriz.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com