Büyüyen Göbeğiniz ve Bebeğiniz (İlk 4 Hafta)

Büyüyen Göbeğiniz ve Bebeğiniz 🙂

Anne karnındaki bebek gelişimini hafta hafta ele alacağız ama bunu belli bir seri olarak yaklaşık 9-10 makale dizisi olarak kaleme almayı düşünüyoruz.

Hafta Hafta Anne ve Bebek Gelişimi

1.Hafta | 2.Hafta | 3.Hafta | 4.Hafta

1.Hafta

Anne Gelişimi
Çocuk Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hamileliğinizin ilk haftası ama resmi olarak hamile sayılmazsınız. Kafanız karışmış olabilir ancak doktorunuz son döneminizin ilk gününden itibaren hamileliğinizi ve son tarihinizi takip edecektir. Şu anda vücudunuz hamileliğe hazırlıyor kendini. Rahminiz kalınlaşıyor ve böylece döllenmiş yumurta korunup, beslenebiliyor. Şimdi sabırlı olmanız ve kendinize dikkat etme zamanı. Şunun şurasında 40.haftaya ne kaldı? 🙂

İpucu: Halen folik asite başlamadıysanız, hemen başlayın.  400 mcg

Doktor için soru: Reçeteli ve reçetesiz ilaç kullanmaya devam edebilir miyim?

 

 

2.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hâlâ farklı hissetmiyorsunuz ancak şu anda ayın en verimli zamanındasınız, yumurtlamaya başlıyorsunuz! Bir sperm fallop tüpünüzde bekleyen bir yumurta çıkarsa, gebe kalacaksınız demektir. Birkaç gün sonra hafifçe fark edersiniz. Sizin döneminize benziyor olabilir, ancak aslında döllenmiş yumurtanın uterus duvarına yapıştırıldığının bir işaretidir.

 İpucu: Sana ve büyüyen bebeğinize hamileliğiniz aracılığıyla tedavi edebilecek bir ob/gyn (jinekolog – doğum uzmanı) aramaya başlayın.

Doktor için soru: Ailemde nasıl hastalıklar ve bu bebeğim için risk mi.?

 

 

3.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonunda hamilesin! Sperm ve yumurta resmi olarak bir zigota tek bir hücrede birleşti. O hücrenin içinde çok şey oluyor. Sizden ve eşinizden gelen kromozomlar, bebeğinizin cinsiyetini, saçını ve göz rengini hatta tomurcuklanan kişiliğine karar vermek için bir araya geliyor! Zigot fallop tüplerini uterusa doğru hızlandırdığında bölünmeye devam edecektir. İki hücre dört, dörtlü sekiz olacak ve böylece devam edecek. Bu hücreler sonunda bebeğinizin vücudundaki her organı yaratacaktır.

İpucu: Bebeğinize zarar verebilecek, alkol ve sigara içmek gibi sağlıksız alışkanlıklardan ayrılmak için yardım alın.

Doktor için soru: Hamileliğim boyunca egzersizlerime devam edebilir miyim.?

 

 

4.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Embriyo rahim duvarına tutturulduğu için gerçek iş başlıyor. Hücreler bölünmeye ve bebeğinizin tüm organlarını oluşturmaya başlıyor. Amniyotik kese adı verilen sıvı dolu bir yastık oluşmaktadır. Büyüdüğü sırada bebeğinizi kuşatacak ve koruyacaktır. Buna bağlanan yolk kesesi, bebeği bu ilk haftalarda besleyecektir. Bebeğiniz ultrasonda görmek için yeterince büyük olabilir, ancak zar zor. Çünkü bebeğiniz bir pirinç tanesinden daha küçük. 🙂

İpucu: Hamilelik testi yaptınız mı.?

 Doktor için soru: İlk kontrole ne zaman gitmeliyim.?

 

 

Büyüyen göbeğiniz ve bebeğiniz için zaman daha erken, serinin devamı yakında.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com