Büyüyen Göbeğiniz Ve Bebeğiniz (9-10-11-12. Hafta)

Büyüyen Göbeğiniz ve Bebeğiniz 🙂

Anne karnındaki bebek gelişimini hafta hafta ele alacağız ama bunu belli bir seri olarak yaklaşık 9-10 makale dizisi olarak kaleme almayı düşünüyoruz. Serinin 3.yazısıyla karşınızdayız.

Hafta Hafta Anne ve Bebek Gelişimi

9.Hafta | 10.Hafta | 11.Hafta | 12.Hafta

9.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebeğinizin gramı yaklaşık 1/8’dir; sadece bir kuruştan daha büyüktür. Olta burnu benzeri kuyruk neredeyse gitti ve yerine iki küçük bacak geldi. Bebeğinizin başı vücuda kıyasla hala çok büyük, ancak önümüzdeki haftalarda daha orantılı hale gelecek. Üreme organları oluşmaya başlıyor. Erkek ya da kız olup olmadığınını ultrasondan öğrenmek için erken. Yakından bakarsanız, bebeğinizin hareket edeceğini görebilirsiniz!

İpucu: Az yağlı süt, yoğurt ve peynir gibi ekstra kalsiyumdan zengin gıdalar tüketerek bebeğinizin kemiklerini oluşturun.

Doktor için soru: Hangi genetik testlere ihtiyacım var?

 

 

 

10.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebeğiniz kuyruğuyla vedalaşıyor. Tamamen yok oldu. Ayrıca bebeğin parmakları ve ayak parmakları arasındaki perdeler de gitti. Bebeğinizin artık iyi tanımlanmış gözleri, ağızları ve kulakları olan gerçek bir profili var. Bebeğin gözleri şimdi açık, ama yakında göz kapakları kapanacak – en azından geçici olarak. Bebeğin beyninin içinde, bir gün ona bir matematik testi yapmasına yardım edecek bağlantılar, ya da muhtemelen çelloyu çalacak bağlantılar oluşur.

İpucu: Kabızlığı önlemek için ekstra su içirin ve bol miktarda lif tüketin.

Doktor için soru: Hangi belirtiler hamileliğinizde bir sorun olduğunu gösterir?

 

 

11.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebeğiniz çok aktif hale geldi ancak muhtemelen daha siz herhangi bir çarpıntı hissetmiyorsunuz. Bebeğiniz şu anda 2 santim uzunluğunda ve bunun yarısı kafa ölçüsü. Birkaç hafta içinde bebeğin başı ve vücudu daha orantılı hale gelecektir. Ayrıca bu hafta bebeğinizin tırnakları ve irisleri büyüyor (ne kadar ışığın içeri girdiğini kontrol eden göz kısmı.)

İpucu: Bir doğum sınıfı veya bebeğin gelişine hazır olmanız için başka bir program almayı düşünmeye başlayın.

Doktor için soru: Şimdi kaçınmam gereken gıdalar nedir?

 

 

12.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk trimesterinizin sonuna ulaştınız, önemli bir kilometre taşı! Bu haftanın sonuna kadar düşük yapma riskiniz önemli derecede düşüyor ve bebek beklediğinizi arkadaşlarınıza ve ailenize anlatmaya başlamak isteyebilirsiniz. Şu ana kadar 2 ila 5 kilo aldınız ve bebeğiniz tam teşekküllü bir kişiye benziyor. İçeride daha fazla organ gelişiyor. Bebeğin böbrekleri idrar üretmeye hazırlanıyor. Küçük çocuğunuzun dişleri, parmakları ve parmaklarının yanı sıra tırnakları da var.

İpucu: Büyüyen göbeğinize uyacak şekilde uzanan hamile kıyafetleri için alışveriş zamanı

Doktor için soru: Hamilelik sivilcelerini nasıl tedavi ederim?

 

 

Büyüyen göbeğiniz ve bebeğiniz serisinde göbeğiniz büyümeye başlayacak, serinin devamı yakında.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com