Büyüyen Göbeğiniz ve Bebeğiniz (5-6-7-8. Hafta)

Büyüyen Göbeğiniz ve Bebeğiniz 🙂

Anne karnındaki bebek gelişimini hafta hafta ele alacağız ama bunu belli bir seri olarak yaklaşık 9-10 makale dizisi olarak kaleme almayı düşünüyoruz. Serinin 2.yazısıyla karşınızdayız.

Hafta Hafta Anne ve Bebek Gelişimi

5.Hafta | 6.Hafta | 7.Hafta | 8.Hafta

5.Hafta

Anne Gelişimi
Çocuk Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hâlâ bebeğinizi hissedemeyebilirsiniz. Bu aşamada, küçük bir tüp koleksiyonu gibi görünüyor. Ancak bu tüplerin önemli amaçları var! Bir tüp bir beyin ve omurilik oluşturuyor. Bir diğeri bebeğin kalbine doğru gelişiyor. Vücudun iki yanında küçük tomurcuklar kollara ve bacaklara dönüşecek. Bebeğiniz büyüdükçe, boğaz ağrısı, sabah bulantısı ve sürekli idrara çıkma dürtüsü gibi gebelik semptomlarının ilk telaffuzunu hissedebilirsiniz.

İpucu: Şimdi, daha büyük boyutlu, ekstra destekleyici bir gebelik sutyenine yatırım yapmanın zamanı geldi.

 Doktor için soru: Sabah hastalığını hafifletmek için ne tür gıdaları yiyebilirim?

 

 

6.Hafta

Anne Gelişini
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mucize gerçekleşmeye başlıyor. Çok çok sessiz kalp atışları başladı. Minicik kalbi hayal edebiliyor musunuz? Bu kalp kafatasının üstünden neredeyse 1/2 inç uzunluğunda bir kalem silgi kadar geniş bir vücuda oturuyor. Bebeğiniz hala bir tadpole (kuyruklu kurbağa yavrusu) benziyor ama bu uzun sürmeyecek. İnsan özellikleri ortaya çıkmaya başladı. Kapaklarla birlikte gelen iki göz de dahil olmak üzere. Akciğerler ve sindirim sistemi de ayrılmaya başlıyor, bebeğinizin birkaç ay içinde nefes alıp yemesine yardımcı olacak organlar oluşturuyor.

İpucu: Gebelik yorgunluğunu zaman bulacağınız zaman 20 dakikalık uyuklama ile mücadele edin.

 Doktor için soru: Ne zaman muayeneye gelmem gerekiyor?

 

7.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yalnızca ikinci ayında olmasına rağmen, bebeğinizin vücudu kalp, böbrekler, karaciğer, akciğerler ve bağırsaklar da dahil olmak üzere her organı oluşmaya başladı. Bebeğin büyüyen kollarından tomurcuklar filizleniyor. Şu anda küreklere benziyorlar ama sonunda eller ve ayaklar oluşturacak. Bebeğiniz göbek bağı ile size bağlandı. Bu bağlantı sayesinde onu besleyeceksiniz ve doğumunuza kadar bebeğinizin atıklarını ondan uzaklaştıracaksınız.

İpucu: Büyüyen bebeğinizi beslemek için, elma veya peynir parçası gibi sağlıklı bir besin, günde bir kez ekstra aperitif yemek.

Doktor için soru: Arkadaşlarımla aileme hamile olduğumu söylemek için en iyi zaman ne zaman?

 

 

8.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henüz hamile gibi görünmüyor olabilirsiniz, ancak muhtemelen hissedeceksiniz! Sabah hastalıklarınız başlamış olabilir. En azından normalden daha yorgun hissediyorsunuzdur. Rahminizin içinde bebeğiniz hızlı bir gelişme gösteriyor. Aslında, o embriyo fetusa resmen mezun oldu! İçeriye bakabilseydiniz, fasulye boyutlu bebeğinizin yüzünün başlangıcını görürdünüz. İki göz, burun, kulak ve üst dudak belirmeye başladı. Bebeğinizin vücudu da düzleşmeye başlıyor.

İpucu: İlk doğum öncesi ziyaretinizi önceden planlamadıysanız, şimdi arayın ve randevu alın.

Doktor için soru: Hangi kimyasallar ve gıda katkı maddelerinden (yapay tatlandırıcılar, kafein vb.) kaçınmalıyım?

 

 

Büyüyen göbeğiniz ve bebeğiniz için zaman daha erken, serinin devamı yakında.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com