Büyüyen Göbeğiniz Ve Bebeğiniz (33-34-35-36. Hafta)

Hafta hafta Büyüyen Göbeğiniz ve Bebeğiniz  serisi son makalelerine giriyor 🙂

Anne karnındaki bebek gelişimini hafta hafta ele alacağız ama bunu belli bir seri olarak yaklaşık 9-10 makale dizisi olarak kaleme almayı düşünüyoruz. Serinin 9.yazısıyla karşınızdayız.

Büyüyen Göbeğimiz, Büyüyen Bebeğimiz

33.Hafta | 34.Hafta | 35.Hafta | 36.Hafta

33.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu hafta bebeğinizin vücudu kabarmaya devam ederken, altındaki kemikler sertleşmeye devam ediyor. Yumuşak kalacak olan tek kemik bebeğinizin kafatasının içindedir ve doğum kanalına sığması için hafifçe sıkıştırılması gerekir. Bebeğinizin kafatasında, beynin büyümesine izin vermek için ilk birkaç yıl boyunca hala yumuşak noktalar olacaktır. Bu arada büyüyen göğüsleriniz yüzünden mide ekşimesinden hemoroide kadar çeşitli rahatsızlıklardan muzdarip olabilirsiniz. Endişelenmeyin, bir kaç hafta sürecek. Büyüyen göbeğimiz, büyüyen bebeğimiz sağlıkları gayet yerinde.

İpucu: Somon balığı tüketin (çiftlikte yetiştirilen somonlarda cıva yüksek olabilir.) Bebek beyninin vazgeçilmez bir besin maddesi olan DHA açısından zengindir.

Doktor için soru: Çocuğun sağlığında sıkıntı olur ise en kısa sürede nasıl anlarım?

 

 

 

34.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şu anda bebeğiniz 45 cm ve 2 kilo ağırlığında. Büyük bir ananas boyutlarında. Sindirim sistemi, solunum sistemi ve sinir sistemi gibi önemli organların çoğu kendi başına çalışabilir. Bebeğiniz zaten teslimat için hazır durumda, baş aşağı konumda olabilir!

İpucu: Geceleri iyi uyuyamıyor musunuz? Ne zaman fırsatını bulursanız uyuklayın.

Doktor için soru: Epizyotomi nedir ve bir epizyotomi gerekir mi?

 

 

 

35.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

45 santim uzunluğunda ve neredeyse doğmaya hazır. Bu günlerde kabızlık çekebilirsiniz. Lifli gıdalar tüketerek denge sağlamaya çalışın. Ciğerleri ve sinirleri son oluşumlarını tamamlıyorlar. Kendinizi çok yorgun ve ağır hissetmeniz çok doğal, rahminiz pelik bölgesinden kaburgalarınıza dayandı. Dengesiz ruh hali olabilir. Memelerinizden kolostrum denen bir sıvı akmaya başlıyor. Bu sıvı, bebeğiniz doğduğunda vücudunuzun ürettiği ilk süt ve çok fazla besin içeriyor. Sütyeninizin içerisine akan sıvıyı tutan, emziren anneler için tasarlanmış özel pedlerden yerleştirebilirsiniz.

İpucu: Bazı insanlar karnınıza dokunmak isteyecektir. Kibarca “hayır” demeyi öğrenin.

Doktor için soru: Bebeğim doğum için doğru konumda mı? Değilse, bebeği çevirebilmenin herhangi bir yolu var mı?

 

 

 

36.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebeğiniz şuan yaklaşık 2,7 kg ve boyu 47 cm. Bebeğinizin yanaklarındaki yağ ve güçlü emme kası, yüzünü daha dolgun gösteriyor. Alanı dar olduğu için özgürce hareket edemiyor fakat bunu başardığında ellerinin ve ayaklarının izlerini karnınızda görebilirsiniz. Doğum pozisyonunu aldı; yani kafası aşağıda. Sindirim sistemi anne sütünü sindirmek için hazır. Parmak emme, soluma ve yutma gibi aktiviteleri, kaslarını ve organlarını ilk öğününü tüketip sindirmek için hazırladı. 36. haftada, bebeğiniz nefes almaya hazır.

Hamilelikte çok sıvı tüketmenin önemi

İnsan vücudunun yaklaşık %’60’ı sudan oluşur ve vücut günde yaklaşık 2 litre su kaybeder.

Sağlıklı kan dolaşımını sağlayabilmek ve atıklardan arınmak için bu kaybedilen sıvının tekrar yerine konması gerekir. Bunun yanı sıra, yeterli sıvı tüketmeniz idrar yollarınızın sağlıklı çalışması ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için önemlidir.

İpucu: Gevşeyen bağlar ağrıya ve sancıya neden olabilir. Ilık bir banyo alarak acıyı yatıştırın.

Doktor için soru: Mukus fişi nedir ve ne zaman geçireceğim?

 

 

Büyüyen göbeğiniz ve bebeğiniz serisinde göbeğiniz şu anda yarım dünya halinde ? , serinin son makalesi yakında…

 

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com