Büyüyen Göbeğiniz Ve Bebeğiniz (21-22-23-24. Hafta)

Büyüyen Göbeğiniz ve Bebeğiniz 🙂

Anne karnındaki bebek gelişimini hafta hafta ele alacağız ama bunu belli bir seri olarak yaklaşık 9-10 makale dizisi olarak kaleme almayı düşünüyoruz. Serinin 6.yazısıyla karşınızdayız.

Hafta Hafta Anne ve Bebek Gelişimi

21.Hafta | 22.Hafta | 23.Hafta | 24.Hafta

21.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Minik diş tomurcukları bebeğin diş etlerinin altında oluşmaya başladı. Bağırsaklar mekonyum, bebeğin ilk birkaç kirli çocuk bezi şeklinde göreceğiniz yapışkan, katran gibi görünen atık üretmeye başlıyor. Hızlı göz hareketleri oluşabilir. kemik iliği yakında bebeğin vücuda oksijen teslim edecek kırmızı kan hücrelerinin üretimini, sertleştiriyor. Bebeğin hareketleri çevreye mutluluk vermeye devam ediyor.

İpucu: Hamilelikte ortaya çıkan sivilceler için yumuşak bir temizleyici ile günde iki kez yüzünüzü yıkayın.

Doktor için soru: Üç aylık dönemde doğru kilo alımını gerçekleştirdim mi.?

 

 

 

22.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu hafta bebeğiniz neredeyse 1 kilo ve 8 inç uzunluğunda.! Bebeğinizin içinde, organlarını çalıştırması gereken komutları verecek hormonlar ve bebeğin dokunduğu, kokladığı ve diğer her türlü sansasyonla uğraşması gereken sinirler de dahil olmak üzere her türlü sistemi şekilleniyor. Bebeğin cinsel organları da şimdi gelişiyor. Erkeklerde testisler inmeye başladı. Kızlarda uterus, yumurtalıklar ve vajinalar  gelişiyor.

İpucu: Ayak bileği şişmesini önlemek ve ağrılı damarları rahatlatmak için yatarken bacaklarınızı vücudunuzdan yükseğe kaldırın.

Doktor için soru: Emzirmeyle nasıl başa çıkabilirim?

 

 

 

23.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebeğiniz 1 kiloluk sınırı geçti ve neredeyse rahim dışında hayatta kalacak kadar gelişti, ancak yine de bebeğinizin bir kaç ayı daha var. Şimdi bebeğin dünyadaki yaşam için pratik yapmasının zamanı geldi. Akciğerler, amniyon sıvısını soluduğunda nefes almaya hazır olmaya devam ediyor. Ayrıca yüzey aktif madde adı verilen, akciğerlerin şişmesine izin verecek bir madde üretiyorlar. Bebeğin beyni bağlantıları düşünmeye ihtiyaç duyuyor ve artık sizinle pazarlık yapmaya başladı.

İpucu: Bol bol su tüketin.

Doktor için soru: Bebeğinizin için “kordon kanı bankacılığını” düşünmeli misiniz?

 

 

 

24.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebeğiniz artık bir kilo sınırını aştı ve kafanın tepesinden neredeyse bir ayak uzunluğu kamburun üzerine uzatıyor. Bebeğiniz artık yaşayabilirliğe ulaştı,  yani erken doğum gerçekleşmesi durumunda bile bebeğiniz bir küvez yardımı ile hayatta kalacağı anlamına geliyor. Geçmiş haftalarda bebeğin cildi erik gibi kırıştı. Ancak bu kırışıklıklar dolgunlaşıyor ve alt kısımdaki yağ oluştuğunda pürüzsüzleşiyor. Tırnakları var. Kendi karnınız genişledikçe, karın boyunca gergin işaretler oluşabileceğini fark edebilirsiniz. Bu hafta ile 28. hafta arasında doktorunuz size gebelik diyabetini kontrol etmek için bir glikoz tarama testi vermelidir.

İpucu: Göğüsleriniz sızıntı yapmaya başlarsa, sütyeninizin içine bir göğüs pedi yerleştirin.

Doktor için soru: Gerginlikleri nasıl engelleyebilirim?

 

Büyüyen göbeğiniz ve bebeğiniz serisinde göbeğiniz şu anda çok güzel bir durumda 🙂 , serinin devamı yakında.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com