Büyüyen Göbeğiniz ve Bebeğiniz (13-14-15-16. Hafta)

Büyüyen Göbeğiniz ve Bebeğiniz 🙂

Anne karnındaki bebek gelişimini hafta hafta ele alacağız ama bunu belli bir seri olarak yaklaşık 9-10 makale dizisi olarak kaleme almayı düşünüyoruz. Serinin 4.yazısıyla karşınızdayız.

Hafta Hafta Anne ve Bebek Gelişimi

13.Hafta | 14.Hafta | 15.Hafta | 16.Hafta

13.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her sabah bulantılarınız başladı sanırım Artık bebeğinizin hareketlerini karnınızdan belli olmaya başladı. Bebeğiniz hızla büyüyor ve orantılı hale geliyor. Artık kafa bebeğinizin vücudunun sadece 1/3’ünü oluşturuyor. Bebeğinizin büyümesine yardımcı olan, düzenli besin kaynağı olan ve atıkların atılmasını sağlayan plasentadır.

İpucu: Dişlerinizi ve diş etlerinizi fırçalayın ve diş ipi edinin, çünkü gebelik sırasında normalden daha fazla plak gelişebilir.

Doktor için soru: Kaç kilo almalıyım?

 

 

14.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebeğiniz başın üstünden başlayıp yaklaşık 4 inç uzunluğunda ve yaklaşık 4,5 ons ağırlığında, kabaca küçük bir şeftali boyutundadır. Şeftali gibi vücudu yumuşak tüylerle kaplıdır. Bunlara lanugo denir ve rahimde sıcaklık sağlayan küçük bir kat gibidirler. Endişelenmeyin, bu güzel kürk kaplaması son zamanlarda yok olacak. Bebek de bir birey haline geliyor! Baş parmak da dahil olmak üzere bebeğin ağzına girmiş parmak izleri geliştiriyor.

İpucu: Kegel, pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek için her gün egzersiz yapıyor musunuz?

Doktor için soru: Şu anda ve hamileliğimin geri kalanında seks yapmak benim için güvenli midir?

 

 

 

15.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şu anda bebeğin bedeninde neler olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bebeğin derisi çok ince, sağdan görülebiliyor! Yakından bakınca ince kan damarlarının oluşum ağını görebilirsiniz. Bebeğin kasları güçleniyor ve etrafını dolaşarak, yumruk atarak ve farklı yüz ifadelerini test ediyor. Bir sonraki ziyaretlerinizde doktorunuz size Down sendromu ve diğer kromozom sorunlarını kontrol etmek için dörtlü tarama testi sunmalıdır.

İpucu: Akşam yemeğini erken yediğinizde mide yanması ile yatamayacak durumda olmanız ortak bir gebelik rahatsızlığıdır.

Doktor için soru: Vücudumdaki karın büyüdükçe varis damarlardan nasıl kaçabilirim?

 

 

16.Hafta

Anne Gelişimi
Bebek Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebeğiniz şu anda yaklaşık 5 inç uzunluğunda ve 4 ons’a yakın bir ağırlığa sahip. Küçük bir elma büyüklüğünde. Ve şu anda bir “hamilelik parlaması” ndan hoşlanıyorsunuz. Yanaklarınızda kızarmış ve sağlıklı görüntüsü büyüyen bebeğinizin gelişimi için artan kan hacminizden dolayı. Burun tıkanıklığı ve bacak damarları gibi ekstra kan akışının bazı dezavantajları da vardır. Bu sorunlarla başa çıkma konusunda yardım almak için doktorunuza danışın.

İpucu: Yan tarafa dönerek uyumaya alışmaya başlayın, göbeğiniz büyüdükten sonra bebeğiniz için en güvenli uyumu şeklidir.

Doktor için soru: Herhangi bir kanama geçirirsem ne yapmam gerekir?

 

 

Büyüyen göbeğiniz ve bebeğiniz serisinde göbeğiniz büyümeye başladı, serinin devamı yakında.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com