Bebek Besleme Püf Noktaları

Bebek Besleme Püf Noktaları

Bebek besleme püf noktaları makalemizde doğumundan itibaren bebeğinizin ilk 12 ay anne sütünden katı gıdaya geçiş süreci ile alakalı konu ele alınacaktır.

Bir çok anne baba bebeğin katı gıdalara ne zaman geçeceğini uzmanlara soru olarak yöneltiyor. Bu makalemizde ufak çaplı bir bilgi verilecektir.

İlk yıl için bu yazı sizin için bir kılavuz olabilir. Katı gıdalara başlamadan önce doktorunuz ile görüşmek de faydalıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=F-TuFf_zssE

Doğumundan 4.ayına kadar anne sütünün yanında neler verilebilir. Bunu ele alacağız şimdi, ancak şunu da buraya dipnot olarak düşelim. Anne sütü ilk 6 ay bebek gelişimi için çok önemlidir. Bebeğinizi göğsünüzün ucuna doğru yaklaştırın ve yönünü hafifçe ona doğru çevirin. İçgüdüsel olarak bebekler göğüs uçlarınızı kavrayacak ve emmeye başlayacaktır. Bebeğiniz yeterince anne sütü emiyor mu bunu nasıl anlarsınız.? Aslında bu başlı başına farklı bir makalenin konusu olabilir. Bunu da kenara bir not olarak alayım. Yakın zamanda o makaleyi de yayınlıyayım. Bu konuya burada hiç girmeyim.

Takviye olarak mama ile beslenme… Bebeğinizin henüz sindirim sistemi tam anlamıyla gelişmediği için katı gıdaları sindiremez, mamalar neredeyse sıvı bir düzeyde olmalıdır. Bebeğinizin mama ihtiyacı konusunda da bir makale yazabiliriz. Onun notunu da aldım. En kısa sürede bu iki makaleyi de sitemizde bulabilirsiniz.

4.aydan sonra zaman zaman katı gıdalara hazırlık için meyve ve sebze püreleri, yarı sıvı demir ile takviye edilmiş tahıl, az miktarda şekersiz yoğurt ile takviye yapılabilir. Bebeğinizin doyduğunu öğrenmiş olmanız gerekiyor artık ve sütünüzün yeterli gelmediği noktalarda bu yardımcı malzemelere başvurabilirsiniz.

Anne sütü ile paralel verilen bu gıdalar belki ilk seferde başarılı olmaz. Bebek ilk seferlerde belki kabul etmez, 1-2 denemeden sonra alışmaya başlayabilir. Bebeğinizin ne miktarda bu ürünlerden tüketeceğini zamanla öğrenirsiniz ama ilk başlarda tecrübeli kişilerden yardım almanızda yarar var. Doktorunuzdan da bilgi alabilirsiniz.

Bebek Besleme

6-8 aylık iken önceki menülerine + olarak yumuşak meyveler, yumuşak sebzeler, et püresi, püre baklagil, demir ile zenginleştirilmiş tahıl (yulaf – arpa) tarzı yiyecekler yedirilebilir. Yeni yiyecekleri peş peşe tanıtmak yerine 2-3 gün arayla farklı yiyecekleri tanıtın.

8-12 aylık olduğunda; yine önceki yediklerine ilave olarak yiyebilecekleri pişmiş yumurta, pişmiş patates, makarna, kraker, küçük parçalar halinde simit… Artık evimizin yeni bireyi nesneleri tutabiliyor.. Eline bir ekmek tutuşturduğunuzda onu ağzına götürüp olmayan dişleriyle ısırmaya çalışacak, emecektir. 12.aya yaklaşırken artık yemeklerde size eşlik etmeye başlayacaktır.

Bundan önceki makalemizde; Bebeğiniz İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz? konusunu ele almıştık. İlginizi çeker ise okumanızı tavsiye ederiz.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com