Bebek Beşiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek beşiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne adaylarının bebeğinin giyim eşyalarını aldıktan sonra, odasını hazırlama esnasında düşündüğü ilk şey bebek beşiği olmaktadır. Beşikler, bebeğinizin güvenli ve rahat bir uyku çekebilmesi için imkan tanırlar. Yanlış beşik seçimi çocuğunuzun uyku düzeninde sorunlara yol açabileceği gibi, düşerek yaralanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle beşik seçimi çok önemlidir. Ayrıntısına geçmeden önce beşiğin hangi özelliklerde bulunması gerektiğini sıralayacak olursak: Korunaklı olmalı ve parmaklık aralıkları uygun olmalıdır. Gelişimine ve boyuna göre yatak boyu ve genişliği ayarlanabilir olmalıdır. Çocuğunuzun sağlığına zarar verici nitelikte ve özellikle kanserojen içeren plastik maddeler yerine doğal ahşap ürünler tercih edilmelidir. Ergonomik yapıda olmalıdır.

Güvenli Ve Ayarlanabilir Olmalı

Bebeğinizin sağlığı için, bebek beşiği almak kadar güvenlisini seçmek de önem arz etmektedir. Öncelikle alacağınız beşik korunaklı olmalıdır. Kıpırdaması veya yan dönmesi durumunda beşik devrilmemelidir. Yatağınızın yanına koyacağınız için karyola ile uyumlu olmalıdır. Etrafında da bebeğin geçmesini engelleyici parmaklıklar bulunmalıdır. Parmaklıklar arasında bulunan boşlukların 6 cm den fazla olmaması gerekmektedir. Aradaki boşluğun fazla olması durumunda çocuğunuzun başını sıkıştırması söz konusu olabilir. Parmaklıklar dayanıklı olmalı ve eğilmemeli. Beşik yüksekliği en az çocuğunuzun boyu olan ortalama 50 cm den yüksek olmalıdır. Bebeğiniz büyüdükçe yeni beşiğe ihtiyaç duyulmaması için seviyesinin ayarlanabilme imkânı bulunmalıdır. Bebeğiniz büyüdükçe ilk seviyeler ona küçük gelecektir.

Beşiğin Malzemesi Ne Olmalı

Bebeğinizin sağlığına özen gösteriyor iseniz, beşiği mutlaka ahşaptan olmalıdır. Üzerine sentetik boyalar yapılmadığına dikkat edin. Doğal boyalar ile boyanmış beşikler her ne kadar bulması zor olsa da kanserojen madde içermediği için bebeğinizin sağlığına herhangi bir tehditte bulunmayacaktır.  Beşik köşelerinde ahşap çıkıntıları ya da sivri, kesici alanlar bulunmamalıdır. Taşınması kolay ancak bulunduğu alana sabitlenme imkanı bulunan beşikler bebeğiniz için güvenli olacaktır. Unutmayın beşik sadece bir aksesuar değil bebeğinizin güvenliğinin sağlanmasında en büyük aktördür. Bu nedenle hareket etmesi için altında tekerlekler mevcut ise sabitleme aparatı bulunmalıdır. Konforlu olması da en az güvenlik kadar önemli bir konudur.

Bir önceki; Sezeryan Doğum Sonrası Öneriler makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com