Babanın Bebeğin IQ’suna Etkisi

Babanın Bebeğin IQ’suna Etkisi

Babanın bebeğin IQ’suna etkisi ni konu alan araştırmalara göre ilk aylarda bebek ile iletişim halinde olan baba, bebeğin IQ’suna pozitif etki etmektedir.

Yeni bir babaysanız bebeğiniz ile zaman geçirmek bebeğinizin zihinsel gelişimi için önemlidir. İngiliz araştırmacıların 128 baba ve bebeği üzerinde yaptığı araştırma sonucunda babanın bebek ile ilgilenmesinin, pozitif tavırlar takınmasının bebeğin de IQ’suna ciddi anlamda etkisinin olduğu gözlemlenmiş.

Babanın Bebeğin IQ’suna Etkisi

2 yaşına kadar gözlemlenen çocuklar, babalarıyla etkileşimli olan çocuklar daha dikkatli ve daha becerikli olarak görülmekteymiş.

Birçok faktör çocuğun gelişiminde büyük bir etkiye sahiptir ve bu çalışma neden-sonuç ilişkisini kanıtlamak için tasarlanmamış. Ancak araştırmacılar, bu bulgular, genç yaştaki baba-çocuk etkileşiminin etkileyen bir faktör olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, bebeğin cinsiyetine dayalı herhangi bir farklılık görmemiş, babanın etkileşimlerinin erkek ya da kız bebeklerin düşünme becerileri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gözlemlemişler.

Çalışma lideri Paul Ramchandani, “Baba-çocuk etkileşimleri, neredeyse iki yıl sonra, bilişsel gelişimini olumlu bir şekilde öngörebiliyor, bu yüzden muhtemelen daha sonraki gelişmeler için anlamlı olacak bir şey var” dedi. Imperial College Londra haber bülteninde. Bu arkadaş tıp profesörüdür.

Araştırmanın ortak yazarı Vaheshta Sethna, “İki yaşında bir kitap oturumu sırasında duyarlı, sakin ve az endişeli babalarla etkileşen çocukların dikkat, problem çözme, dil ve sosyal beceriler de dahil olmak üzere daha iyi bilişsel gelişim gösterdiklerini” söyledi. King’s College London’da Psikiyatri, Psikoloji ve Sinirbilim Enstitüsü’nde çalışıyor.

Sethna, “Bulgularımız babaların erken çocukluk döneminde çocuklarıyla daha olumlu etkileşime girmelerinin önemini vurguluyor” dedi.

Olumlu duyguların paylaşılması ve okuma aktivitelerinin çocuğun düşünme becerilerinde daha büyük artışlarla bağlantılı olduğu görüşünde.

Çalışma son zamanlarda Bebek Ruh Sağlığı Dergisinde yayınlandı.

Bu araştırmayı hamilesaglik.com olarak biz genel anlamda Türkiye açısından değerlendirirsek; Türkiye’de eskiden babalar çocuklarına çok seviyeli davranırlardı, hatta babaların çocuklarını sevmeleri ayıp karşılanırdı. Ama şimdi günümüzde bu düşünce çok şükür ki yıkıldı ve babalar bebekleriyle çocuklarıyla çok daha kaliteli zamanlar geçirmeye başladı… Umarım bu durum artarak devam eder.

İngiliz araştırmacılarının bu araştırmasını sizler için makalemizde Türkçe’ye çevirmek istedik ancak bu makaleyi yazdığımız dönemde o makalenin tam metnine ulaşamadık. Eğer sizlerin eline geçerse bu makale bizimle paylaşabilirseniz ilerleyen zamanlarda bu makalenin tamamını yayınlamaktan büyük zevk duyarız.

 

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com